Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaçlarını karşılayamayan ve hayatlarını sürdürmekte zorlanan dar gelirli, engelli, yaşlı, doğal afet mağduru, kimsesiz kişi ve ailelere yönelik çalışmalarını 2023’te sürdürdü.

6 Şubat 2023 Maraş merkezli depremden etkilenen vatandaşlar yalnız bırakılmadı. Vatandaşların toplanma alanları ve çadır kentlerde geçirdiği süre boyunca yaklaşık bir milyon yiyecek-içecek dağıtımı yapıldı.

ÖĞRENCİLERE BURS
Büyükşehir Belediyesi, üniversiteyi kazanan Diyarbakırlı gençlerin eğitim hayatına katkı sunmaya devam etti.

“Yeni Üniversitelilere Destek Projesi” kapsamında devlet, özel veya vakıf üniversitesi fark etmeksizin ilk defa üniversiteye yerleşen ve kayıt yaptıran Diyarbakırlı gençlere bir defaya mahsus 5 bin lira katkı sağlandı.

Proje kapsamında 12 bin 864 öğrencinin hesaplarına birinci dönem 2 bin 500 lira ikinci dönem 2 bin 500 olmak üzere toplamda 5 bin lira para yatırıldı.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE NAKDİ, GIDA VE GİYSİ YARDIMI 
Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı 2023 yılında 17 ilçede ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelere 13 bin gıda kolisi yardımı yaptı, ulaştığı 2 bin 170 ihtiyaç sahibinin kıyafet ihtiyacını karşıladı.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaları için başlattığı “Sosyal Kart” uygulaması kapsamında 17 ilçede ikamet eden ihtiyaç sahibi 11 bin 652 ailenin hesaplarına 32 milyon 997 bin 750 lira para yatırdı.

233 BİN KİŞİYE SICAK ÇORBA VE LİMONATA İKRAMI
Kentin 7 noktasına kurulan "İkram Çeşmesi" ile 2023 yılında 235 bin kişiye sıcak çorba ve limonata ikram etti. Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi, Dicle Üniversitesi 3 (üç) poliklinik, Eğitim Araştırma Hastanesi ve Doğum Hastanesinde toplam 175.000 kişilik çorba dağıtımı yapıldı. Eğil Peygamber Kabirlerinde 60 bin kişiye çorba ve limonata ikramı yapıldı.

ENGELLİ BİREYLER VE YETİMLER YALNIZ BIRAKILMADI
2023 yılında engelli bireylere yönelik Halk Eğitim Merkezi destekli E-KPSS, işaret dili, ses eğitimi, bağlama, el sanatları, Braille Alfabesi okuma yazma, otizm, müzik ve ritim, bilgisayar ve servis elemanı kursları ile İŞKUR destekli kasiyerlik, sepet örücülüğü, servis elemanlığı, takı tasarım, tığ örücülüğü ve deri işleme kursları verildi.

Engelli bireylerin mesleki eğitim ve hobi amaçlı kurslar almalarının yanında sosyal ve toplumsal hayata katılımlarını artırmak ve toplumsal farkındalık yaratmak amacı ile önemli gün ve haftalara özgü programlar düzenleyen Engelli Ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü, konser, atölye, piknik, gezi, yemek programları gibi aktivite hizmetleri de sundu.

Sümer Park Engelli Destek Merkezinde ve Aktif Yaşam Merkezinde bir yılda 2 bin 599 kişiye danışmanlık ve yönlendirme,  4 bin 559 kişiye servis ve 2 bin 246 kişiye kurs hizmeti verildi.

Farkındalık çalışmaları kapsamında belirli gün ve haftalarda düzenlenen çeşitli etkinliklerden 6 bin 450 birey faydalandı. 

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Yetim Birimi, ilgili kurumlar ve hayırseverlerin destekleriyle yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine çeşitli eğitimler, ayni ve nakdi yardımlar ile sosyal destek projeleri sundu. 

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, evde sağlık hizmeti alan yatalak hastaların bakımlarının daha iyi yapılması amacıyla tam donanımlı 49 motorlu hasta yatağını ücretsiz dağıttı.

3 BİN AİLEYE ‘HOŞ GELDİN BEBEK’ HEDİYESİ
Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, anne ve babaların mutluluklarına ortak olmak, ailelerin ihtiyaçlarına katkı sağlamak amacıyla yeni doğan bebeklere yönelik 3 bin aileye “Hoş Geldin Bebek Seti” (bebek zıbın takımı, biberon, ateş ölçer, bebek bezi, battaniye, şampuan, ıslak havlu) dağıttı.

YADES İLE YAŞLILARA HİZMET VERİLDİ
Yaşlı Destek Programı (YADES) kapsamında tek başına yaşayan, ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yaşlılar yalnız bırakılmadı. Bir yıl boyunca yaşlıların ihtiyaçları karşılanırken, 502 yaşlının ev temizliği yapıldı. 296 yaşlıya ise sağlık hizmeti verildi.

2023’TE 73 BİN 848 HASTA VE YAKINI AĞIRLANDI
Büyükşehir Belediyesi Hasta ve Hasta Yakınları Misafirhanesi, 136 oda 391 yatak kapasitesi ile çevre il ve ilçelerden tedavi için kente gelen ve kalacak yeri olmayanlara ücretsiz hizmet vermeye devam ediyor.

Misafirhane 2023 yılında 73 bin 848 hasta ve yakınını konuk etti. Otel konforunda hizmet verilen misafirhanede kalan hasta ve yakınları için revir, mescit, sosyal servis, ücretsiz kahvaltı ve çay hizmeti veriliyor.

MİNİKLER EĞLENEREK ÖĞRENİYOR
Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren kreş ve oyun odalarından 4 - 6 yaş arası 812 öğrenci yıl boyunca etkinliklerden faydalandı.

Eğitmenlerin yakın ilgisi ile eğitim gören minikler, kentin tarihini, kültürünü öğrenecek etkinlikler ve sosyal aktivitelere de katıldı.

Amedspor’da sakat ve cezalı futbolcu var mı? Hoca açıkladı Amedspor’da sakat ve cezalı futbolcu var mı? Hoca açıkladı

Kreş ve oyun odalarından yararlanan çocuklara eğitim seti, çanta,hijyen seti ve oyuncak dağıtıldı.

Çocuk Şube Müdürlüğü, yıl boyunca minikleri, bilim, sanat, gezi gibi etkinliklerle buluşturarak farklı deneyimler kazanmalarını sağladı.

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER UNUTULMADI
Şehit Yakınları Gaziler ve STK Şube Müdürlüğü, yıl boyunca ziyaretler gerçekleştirdi. Ziyaretlerde ailelere çeşitli yardımlar götüren görevliler, ilgili kurumlarla projeler üretti. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi