Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı DİSKİ Genel Müdürlüğü, Bağlar ve Eğil ilçelerinde 40 megawatt (MW) güce sahip Güneş Enerji Santrallerini (GES) kuracak.

Diyarbakır'da sahte bilet gerginliği: Çok sayıda gözaltı var Diyarbakır'da sahte bilet gerginliği: Çok sayıda gözaltı var

BAĞLAR VE EĞİL’DE YER TAHSİSİ YAPILDI
Yenilenebilir enerji hamlesinin bir an önce yapılması noktasında çalıştıklarını ifade eden DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, “Enerji maliyetlerimizi azaltmak için GES kurmaya yönelik 2 yıldır titiz bir çalışma yürütüyoruz. İlk etapta Bağlar ilçesine bağlı Gözeli mevkiinde 115 dekar alanda 10 MW, Eğil Dere mevkiinde ise 360 dekar alanda 30 MW’lık GES için yer tahsisleri yapıldı, kurum görüşleri, çağrı mektubu ve ÇED raporları alındı, projeler tamamlanarak yatırım aşamasına gelindi.”

“YAKLAŞIK 230-240 MİLYON LİRA PARA KALACAK”
2024 yılında Diyarbakır’a 40 MW’lık GES santrali kazandıracaklarını belirten Tutşi, şunları kaydetti: “Böylece DİSKİ Genel Müdürlüğümüzün enerji giderlerinin yüzde 43’ünü kendimiz karşılamış olacağız. Enerji maliyetlerini düşürdüğümüzde kurumumuzun kasasında yılda yaklaşık 230-240 milyon lira para kalacak. Bu para ile yatırımlarımızı tamamlayıp su fiyatlarında indirim yapma imkanımız olacak. Yeni GES alanları ile ilgili ise çalışmalarımız hızla devam ediyor. En kısa sürede kullandığımız tüm enerji miktarını üreterek enerji maliyetimizi minimum seviyeye indireceğiz.” (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi