Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası (DTSO), okullarda Kürtçeyi seçmeli ders olarak seçen öğrenciler için başlattığı tablet kampanyası kapsamında (ÇandAmed) Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde program düzenledi. Programa, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Doğan Hatun, Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Safiye Akdağ, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

DEVA Partisi Diyarbakır ve Mardin yangınını meclise taşıdı! DEVA Partisi Diyarbakır ve Mardin yangınını meclise taşıdı!

EŞ BAŞKAN HATUN: HALKIMIZA YARDIMCI OLACAĞIZ
Programda konuşan Eş Başkan Hatun, anadilin önemine dikkat çekerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak ülkemize sahip çıkacağız. Halkımıza ve 17 ilçemizde kim anadilde çalışma yürütmek isterse, akademi dahi bu alanda çalışan, kurs açmak isterse hepsine yardımcı olacağız. Buradan onun sözünü veriyoruz. Dilimiz için her sözü veririz. Her ağaç kendi kökleri üzerinde yeşerir, insan da kendi diliyle var olur” dedi.

“ÇOCUKLARIN ANADİLLERİNİ ÖĞRENMEMESİ BİR SORUNDUR”
DTSO’nun yaptığı çalışmanın önemli olduğunu kaydeden Hatun, anadilin yaşamın her alanında kullanılması gerektiğini söyledi. Hatun, konuşmasına şöyle devam etti: “Çocuklar iki ya da üç dili öğrenebiliyor. Çocuklar Türkçe, İngilizce ve Arapça gibi birçok dili öğrenebilirler, bu sorun değil ama çocukların anadillerini öğrenmemesi bir sorudur. Bunu anlamamız gerekiyor.”

700 ÖĞRENCİYE TABLET VERİLDİ
DTSO Başkanı Mehmet Kaya ise anadilin önemine dair yaptığı konuşmadan sonra 700 öğrenciye tablet verildi.

Kaynak: Haber Merkezi