Diyarbakır Valisi Zorluoğlu’ndan 15 Temmuz mesajı Diyarbakır Valisi Zorluoğlu’ndan 15 Temmuz mesajı

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nden sonra DEM Parti’nin yönetimine geçen belediyelerde işten çıkarılan işçiler, bağlar belediyesi önünde oturma eylemi başlattı.

Bağlar Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasına katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Doğan Hatun, yaklaşık 2 buçuk aydır mazbatalarını aldıklarını, neredeyse personelin yüzde 80’inin ismini bilmediklerini belirterek, 8 yıldır kayyım vesayetinin belediyelerde yarattığı tahribat, yapılmayan hizmetler ve sorunlar yumağı ile uğraştıklarını söyledi. Bu sorunlarla uğraşırken 8 yıl boyuncu hiçbir liyakati olmayan, her hangi bir bürokratın yandaşı ve yakını, asıl isimleriyle bankamatik memurlarının belediyelerin içinde haksız bir şekilde maaş aldıklarını bildiklerini ifade eden Hatun, bu durumda olanlar hakkında yasal yollar işleteceklerini dile getirdi.

“KENDİLERİNCE KAYYIMA ZEMİN HAZIRLIYORLAR”
Seçim çalışmalarından bugünlere kadar kendilerini zan altında bırakarak, itibar suikastı yapan bazı gazetecilerin olduğunu ifade eden Hatun, hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan, bizleri zan altında bırakmaya çalışan, kendilerince kayyıma zemin hazırlayan onlarca odak bulunduğuna dikkati çekti. 

“BELEDİYELER HİZMET EDEMEZ DURUMA GETİRİLDİ”
Belediyelerin bütçelerinin halkın vergileriyle oluşturulduğunu ve bunu hizmete dönüşmesi gerektiğini hatırlatan Hatun, “Bu bütçeler, halkın başta sağlık, ulaşım, su, altyapı, eğitim, kültür sanat çalışmaları için kullanılmak üzere veriliyor. Bunlar bizim cebimizden çıkardığımız para değil. Kayyım vesayeti, 8 yıl boyunca kentin hiçbir alanına tek çivi çakmazken, sayısız vasıfsız, liyakatsiz yandaşları belediyelerin içine doldurup, belediyeleri hizmet edemez, maaşları ödeyemez duruma getirmiştir. Bizim görevimiz ise çarçur edilen bütçeyi kentin ihtiyaçları için kullanacağız. Halk da bizi bu nedenle seçmiştir” diye konuştu. 

“PROVOKATİF YÖNTEMLERİ KABUL ETMİYORUZ”
Yandaş medyanın kendileri hakkında yürüttüğü karalama politikasını hatırlatan Hatun, emek sarf etmeyen, alın teri dökmeyen hiç kimsenin belediyelerden maaş alamayacağını söyledi. Bankamatik memurlarının provokatif yöntemlerle kamu kurumları önünde çadır kurmaya çalıştığını belirten Hatun, “Bu tür provokatif yöntemleri kabul etmiyoruz” dedi.  

Kaynak: Bülten