Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’dan yapılan açıklama şöyle: “Dün gece Diyarbakır Çınar'da çıkan orman yangınında yaralanan yurttaşlarımızı Dicle Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinde ziyaret ettim; hekimlerden bilgi aldım. 

Tanrıkulu Artık Diyarbakır Milletvekiliyim

Maalesef yaralı yurttaşlarımızın durumu iyi değil. İl Sağlık Müdürüyle de yaptığım görüşmede Diyarbakır'da toplam tedavi gören 9 yurttaşımızın olduğunu öğrendim. 

Dün gece Diyarbakır Valisiyle de görüştüm; yangının çıkış sebebiyle ilgili araştırmayı Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor. Bu soruşturmanın şeffaf, adil, etkin bir biçimde yapılması lazım. 

“Bir gün bu ülkeyi ben yöneteceğim” dedi! Hapis cezası verildi “Bir gün bu ülkeyi ben yöneteceğim” dedi! Hapis cezası verildi

Bu tip yangınlarla ilgili olağan şüpheliler vardır; bunlardan biri DEDAŞ'tır. Elektrik iletim hatlarının bakım, onarım yeterli bakım, onarım ve altyapı çalışması yürütülmediği için özellikle bu mevsimlerde yangınlar enerji hatlarından kaynaklanıyor. 

DEDAŞ, kamu otoriteleri tarafından sürekli korunmaktadır. Yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklandığına dair iddianın Cumhuriyet Başsavcılığı ve yetkili makamlar tarafından etkin, şeffaf bir şekilde soruşturulması gerekir. DEDAŞ üzerindeki yargı korumasını kaldırın. 

Yaşamını yitiren yurttaşlarımıza rahmet, yaralı yurttaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Yangının yarattığı hasarın kamu makamları tarafından tespit edilip, gerekli desteklerin sağlanması lazım, bu konuda üzerime düşeni yapacağım.”

Kaynak: Haber Merkezi