İçişleri Bakın Ali Yerlikaya tarafından DEM Partili Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış görevinden uzaklaştırılarak, yerine kayyum atandı. Belediyeye kayyım atanmasını eleştiren CHP Diyarbakır Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, “AK Parti, demokratik bütün kurallara aykırı bu uygulamaya maalesef devam ediyor” dedi.

Eşbaşkanlara mahkeme değil, bakanlık yasak dedi! Eşbaşkanlara mahkeme değil, bakanlık yasak dedi!

Tanrıkulu, yaptığı açıklamada, gözaltına alınan DEM Partili Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden uzaklaştırılarak yerine kayyum atanmasına tepki gösterdi.

“KAYYUM ATAMASI HALKIN İRADESİNİN GASPIDIR”
Sezgin Tanrıkulu, Akış'ın görevden alınmasının hukuka aykırı bir karar olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Kayyum ataması halkın iradesinin gaspıdır. Halkın iradesine karşı darbe girişimidir. 2016 yılından bu yana denenen bir yöntemdir ve sonuç da alınamamıştır. AK Parti, sonuç alamadığı hukuka aykırı, demokratik bütün kurallara aykırı bu uygulamaya maalesef devam ediyor, devam da edeceği anlaşılıyor. Biz kayyum uygulamasına bu yasa teklifi parlamentoya geldiği andan itibaren karşı çıktık. Hem 2016 yılında karşı çıktık hem de 2019 seçimlerinden hemen sonra da atanan kayyumlara karşı çıktık. Seçimlerden sonra sadece 2 ay geçti. Yargılaması henüz devam eden, hakkında bir mahkumiyet kararı olmayan bir Belediye Başkanı görevden alınamaz. Alınırsa, yerine Vali kayyum olarak atanamaz. Eğer mahkumiyet kesinleşmişse, hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı varsa yapılacak işlem bellidir. Belediye Meclisinde seçim yapılır ve yerine yeni bir belediye başkanı seçilir. Bunun dışında yapılan bütün işlemler hukuka aykırıdır. Demokratik bütün kurallara aykırıdır ve halkın iradesine karşı bir darbe girişimidir. Biz dayanışma içerisinde olmaya, bu uygulamaya karşı çıkamaya devam edeceğiz. AK Parti’ye son kez sesleniyoruz; bu uygulamaya son verin, yeni uygulama yapmayın.”

Kaynak: Haber Merkezi