Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ilçe belediyelerden ilgili birimlerin katılımıyla toplantı gerçekleştirdi. Sur Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda halkın Kurban Bayramı’nı sorunsuz geçirmesi için atılacak adımlar ele alındı.

DİYARBAKIR’DA KURBAN BAYRAMI2NDA MÜCADELE İÇİN İLETİŞİM GRUBU KURULDU 
Kurban Bayramı’na hazırlık çalışmaları için kurulan Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinden ilgili birimlerin yer aldığı komisyona başkanlık eden Sağlık İşleri Daire Başkanı Vahap Saçaklıdır, “Vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nda hijyenik ve sağlıklı bir ortamda kurban kesmeleri hijyenik ortamda gıdalarını elde etmeleri için ilgili personelle ve ilçe belediyelerimizle bir toplantı yaptık. İşleri daha sağlıklı nasıl yürütürüz diye bir koordinasyon kurduk. Anında müdahale etmek amacı ile de bir iletişim grubu kurduk" dedi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ İÇİN TEDBİRLER ALINDI
Çevrenin kirletilmemesi için her türlü tedbiri aldıklarını belirten Saçaklıdır, “Çevre koruma ekiplerimiz yeterli sayıda çöp poşeti ve çöp konteyneri bulunduracak. Vatandaşlarımızdan talebimiz belediyemizin onlar için hazırlamış olduğu steril ortamdaki hazır kesim yerlerine kurbanlarını getirsinler. Belirlediğimiz noktalarda hayvanlarımızı keselim. Buralarda veteriner hekim arkadaşlarımızdan destek de alabilirler” diye konuştu.

KAÇAN HAYVANLARI YAKALAMAK İÇİN İKİ EKİP KURULDU
Öte yandan Kurban Bayramı'nın sorunsuz geçmesi için her türlü detayı düşündüklerini aktaran Saçaklıdır, kaçan hayvanları yakalamak için iki ayrı ekip kurduklarını söyledi.

Zabıta Daire Başkanlığı, hayvan kesim ve satış yerlerinde sık sık denetimler gerçekleştirerek, belirlenen kesim ve satış yerleri dışında yapılacak olan işlemlere müdahale edecek, kesim alanlarına gitmek isteyen vatandaşlara rehberlik edecek. Zabıta ekipleri, bayram arifesi ve bayramın birinci gününde vatandaşların rahat şekilde mezarlık ziyaretlerini yapmalarını sağlamak için seyyar satıcılara ve dilencilere karşı tedbirler alacak.

DİYARBAKIR’DA BAYRAMDA MEZARLAR TEMİZLENECEK
Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı da kurban kesim ile satış yerlerinde oluşacak atıkların bertarafını gerçekleştirecek. Ayrıca kentte ki tüm mezarlıkların temizliğini yapacak. Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, dezenfeksiyon ve haşerelere karşı kurban kesim ve satış yerlerinde ilaçlama çalışması gerçekleştirecek.

Diyarbakır’daki tarihi müzede depremzede çocuklardan sergi Diyarbakır’daki tarihi müzede depremzede çocuklardan sergi

KESİM ALANLARI TAZYİKLİ SU İLE TEMİZLENECEK
İtfaiye Daire Başkanlığı, tüm kurban satış ve kesim alanlarında arazözler ve tazyikli su ile alanların temizliğini yapacak. Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı belirlenen alanlarda oluşacak yapısal eksiklikleri giderecek.

2024 yılı için kurban kesim yerleri şöyle:
1-) Sur - Kamer-Et Kombinası - Mardin Yolu Üzeri
2-) Sur - Güler-Et Kombinası - Mardin Yolu Üzeri
3-) Sur - Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Borsası - Mardin Yolu Üzeri Canlı Hayvan Pazarı
4-) Bağlar – Beymir-Et Entegre Tesisleri  San. ve Tic. A.Ş. - Övündüler Mahallesi OSB 8.Sokak No:29/1
5-) Bağlar - Tuna Hayvancılık Besi Çiftliği - Övündüler Mah. OSB 5.Sokak No:10/1 
6-) Yenişehir - Üçkuyular Toplu Konut Pazar yeri
7-) Yenişehir - Seyrantepe Toplu Konut 1. Etap İdare Binası Arkası
8-) Kayapınar - Şehir Stadyumu 1 No’lu Giriş Otopark Alanı – Talaytepe

2024 kurban satış yerleri
1-) Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Borsası Mardin Yolu Üzeri Canlı Hayvan Pazarı
2-) Büyükşehir Belediyesi Şehitlik Kömür Tevzi Sahası Etrafı3-) Yeniköy Mezarlığı Karşısı Kurbanlık Hayvan Pazarı - Yeniköy Mah. (İskan Evleri) 
4-) Kayapınar Şehir Stadyumu Karşısı - Laleş Bulvarı Kayapınar Talaytepe
5-) Yeşil Vadi Mahallesi Besi Çiftlikleri - Eski Mardin Yolu 10. kilometre

Kaynak: Bülten