Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, kaldırım ve yürüyüş yollarına yeni düzenleme getirdi. Bu kapsamda hazırlanan "Yaya Yolları ve Kaldırımların Tasarım Kuralları Hakkında Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlandı.

ÖNCE PROJE

Düzenleme sayesinde Diyarbakır’da da kaldırım ve yaya yolları tesis edilmeden önce belediyeler tarafından projeleri hazırlanacak, böylelikle hatalı uygulamaların önüne geçilecek.

KESİNTİSİZ YÜRÜYÜŞÜ SAĞLANACAK

Kuralların hayata geçirilmesi ile birlikte yaya hareket alanları daha erişilebilir hale gelecek, kaldırım ve yaya yollarındaki engel ve maniaların önüne geçilerek yayanın güvenli ve kesintisiz yürüyüşü sağlanacak.

AÇIK KABLO OLMAYACAK

Yaya yollarında insanlar için tehlike arz eden çukur ve engellere müsaade edilmeyecek, düşme tehlikesi olan alanlar için korkuluk gibi önlemler alınacak, elektrik kabloları kaldırım üzerinde açıkta bırakılmayacak. Yaya yolları ve kaldırımların aydınlatılmasında yönetmelikte belirtilen kurallara uyulacak.

15 SANTİMETRE SINIRI

Kaldırımların fiziksel özelliklerinin belirlendiği yönetmeliğe göre, kaldırımların yüksekliği hiçbir yerde 15 santimetreyi aşmayacak.

YÜRÜYÜŞ ALANLARI

Diyarbakır'da jandarmadan 'kadına şiddet' bilgilendirmesi Diyarbakır'da jandarmadan 'kadına şiddet' bilgilendirmesi

En dar sokakta dahi asgari net yürüme alanı genişliği 1,5 metreden az olmayacak, toplam kaldırım genişliği ise en az 2 metre 25 santimetre olarak uygulanacak.

ENGELLİLER UNUTULMADI

Yaya hareket alanlarında engelli erişimini kolaylaştırıcı kaldırım rampaları ve hissedilebilir yüzey uygulamaları yaygınlaştırılacak, yardımcı sinyal donanımları kullanılacak.

1 TEMMUZ 2024 TARİHİNDEN İTİBAREN

Yönetmelik, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren imar planı bulunan yerlerde yeni yapılacak veya yenilenecek kaldırım ve yürüyüş yollarında uygulanacak.

Haber: Ejder Ediz IŞIK