Ege ve Akdeniz bölgelerinde bahar meyvelerinin ilki olan çağla, tezgahlarda yerini almaya başladı. Havaların ısınmasıyla baharı erken yaşayan Mersin’in Silifke ilçesinde ilk çağla hasadı geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. Diyarbakır’da da tezgahlarda yerini aldı. 

ÇAĞLANIN FİYATI DUDAK UÇUKLATTI
Bahar aylarının vazgeçilmezi çağla, Diyarbakır’da tezgahlarda yerini aldı. Kilogram fiyatı dudak uçuklattı. Birçok kişi tarafından çok sevilen ve sık sık tüketilen çağlanın kilogram fiyatı ise 200 TL olarak satılmaya başlandı.

Diyarbakır'ın Bağlar, Çınar, Dicle, Sur ve Yenişehir'de kritik Pazar Diyarbakır'ın Bağlar, Çınar, Dicle, Sur ve Yenişehir'de kritik Pazar

ÇAĞLANIN YARARLARI
Çağla, genellikle kahverengi topraklarda yetişir ve bu toprakların sunduğu tüm vitamin ve mineral zenginliklerini içerir. Bazı bölgelerde yeşil badem olarak da bilinir. Çağla, fosfor, azot ve potasyum bakımından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek C ve E vitamini ile selenyum içeriği, çağla meyvesinin hem kanserle savaşta hem de kanser tedavisi sırasında vücuda büyük destek sağladığı anlamına gelir. Ayrıca, yüksek magnezyum içeriği kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Muhabir: Abdullah AKYOL