Merkez Kayapınar ilçesinde özel bir okulun anaokulunda eğitim gören 4-5 yaş grubu minik öğrenciler, “Eko-Okullar” programı çerçevesinde farkındalık oluşturmak adına geri dönüşüm malzemeleriyle ortaya çıkardıkları kostümlerin defilesini gerçekleştirdi.

Diyarbakır Büyükşehir’den Türk Bayrağı açıklaması Diyarbakır Büyükşehir’den Türk Bayrağı açıklaması

Defilede öğrenciler, hem evlerden hem de okuldan topladıkları atık karton, plastik malzemeler ve poşetlerden öğretmen ve velilerin de yardımı ile yaptıkları kostümleri giydi. Süpermen, Batman, astronot, prenses gibi birçok kostümle podyuma çıkan öğrencilerin defilesi hayranlıkla izlendi. 181 öğrencinin yer aldığı etkinlikte atıkların dönüşümüne dikkat çekildi.

DEFİLEDE SPİDERMAN, BATMAN, GİBİ KOSTÜM YER ALDI

Okul Öncesi Eğitimi Öğretmeni ve Eko-Okullar Koordinatörü Pelin Berrak, “Amacımız çocuklara çevre bilincini, çevre yönetimini ve sürdürülebilir projelerle ilgili bilgiler vermek ve aktarmaktır. Çocukları doğaya doğa temelli etkinliklerle duyarlı olmalarını sağlamak adına çalışmamızı gerçekleştiriyoruz. Geri dönüşüm atık malzemelerinin geriye dönüştürülebilirliğini çocuklarımıza aksettirmek amacıyla yaptığımız bir projeydi bu. Çalışmamızı 181 öğrenciyle tamamladık. Velilerimiz, çocuklarıyla birlikte evde geriye dönüştürülebilir malzemelerle köstüm tasarladılar. Ortaya çıkan kostümlerin defilesini çocuklarla birlikte sunduk. Defilede; astronot, prenses, Spiderman, Batman, sağlıkçı gibi birçok değişik kostüm yer aldı” dedi.

“DEFİLE GERÇEKLEŞTİRİP ÇALAN MÜZİKLE EĞLENDİK”

Anaokulu öğrencisi Sercan Efe Kahraman (5) ise, “Bugün okulumuzun düzenlediği projede çok eğlendim. Çöp poşetinden evde kıyafet yaptık. Sonra burada defile gerçekleştirip çalan müzikle eğlendik” ifadelerinde bulundu. (İHA)

Editör: Mücadele Gazetesi