Terörle Mücadele ve Vazife Kahramanları Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Şahin Aslan geçtiğimiz günlerde aracında 50 kilo esrarla yakalandı. İfade işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen Aslan, “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçundan tutuklanırken HEDEP Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, konuya ilişkin  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Önergede şu ifade ve sorulara yer verildi:

Aşağıdaki sorularımın, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

31 Ekim 2023 tarihinde basına ve kamuoyuna yansıyan haberlere göre Terörle Mücadele ve Vazife Kahramanları Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Şahin Aslan, aracında 50 kilo esrarla birlikte yakalanarak “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçundan tutuklandı. Basına yansıyan bilgilere göre Diyarbakır-Urfa istikametinde seyir halinde bulunan bir araç, Kayapınar ilçesi Pirinçlik Jandarma Karakol Komutanlığı önündeki arama noktasında yapılan denetim sırasında durduruldu. Sürücü koltuğundu bulunan Şahin Aslan ile yanında imam nikahlı eşi olduğu söylenen bir kadının bulunduğu aracı durduran ekipler, araç içerisinde yaptıkları aramada 50 kilogram esrar maddesi ele geçirdi. Savcılığın, 50 kilo uyuşturucu ile yakalanan Şahin Aslan’la ilgili soruşturma dosyasına ilişkin ‘gizlilik’ kararı aldığı da belirtilmektedir. Şahin Aslan’ın, Diyarbakır’da birçok bürokrat ve askeri yetkili ile yakın ilişkiler içerisinde olduğu, Diyarbakır Vali Yardımcısı ve kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi’yi önceki görev yeri olan Sur Kaymakamlığı ve Sur Belediyesi Kayyımı olduğu dönemlerde sık sık ziyaret ettiği ve birlikte çekilen fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştığı iddia edilmektedir. Yine Şahin Aslan’ın HDP Diyarbakır İl Binası önünde oturan aileleri de sık sık ziyaret eden bir isim olduğu kamuoyunca bilinmektedir.

Bu bağlamda;

Diyarbakır - Siverek karayolunda kaza: Çok sayıda yaralı var! Diyarbakır - Siverek karayolunda kaza: Çok sayıda yaralı var!

1-Aracında 50 kilo uyuşturucuyla yakalanan Terörle Mücadele ve Vazife Kahramanları Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Şahin Aslan’ın dosyasına neden gizlilik kararı getirilmiştir?

2-Şahin Aslan’ın sürekli ilişki içerisinde bulunduğu kişiler soruşturmaya dahil edilmiş midir?

3-HDP Diyarbakır İl Binası önünde oturan aileleri sık sık ziyaret eden Şahin Aslan burada oturan ailelere herhangi bir maddi yardımda bulunmakta mıdır? Bu ailelerin orada kalmasının finansmanı uyuşturucu parasıyla mı sağlanmaktadır?

4-Şahin Aslan’ın sık sık ziyaretine gittiği Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi’nin de ifadesi alınacak mıdır?

5-Türkiye’de “terörle mücadele” adı altında kurulup uyuşturucu ticareti yapan kaç dernek bulunmaktadır?

6-Son 5 yıl içerisinde “terörle mücadele”de görev yapan kolluk gücü, asker, polis uyuşturucu ticareti nedeniyle gözaltına alınmış, soruşturma geçirmiş ve tutuklanmıştır?

7-Diyarbakır’da 12 yaş altına kadar düşmüş uyuşturucu kullanımını, ticaretini engellemek adına ne yapmaktasınız?

Haber: Ejder Ediz IŞIK