Diyarbakır’da görüntülendi! Nesli tehlikede Diyarbakır’da görüntülendi! Nesli tehlikede

PTT’nin Diyarbakır Kayapınar’da bulunan 34 bin 916 metrekarelik arazisinin başka firmalarca daha avantajlı teklifler verilmesine rağmen davet usulüyle düşük fiyatla satılmaya çalışıldığına dair iddialar Meclis gündemine taşındı. CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. 

Tanrıkulu, önergede şu ifadelere yer verdi: 

“PTT’nin Diyarbakır Kayapınar’da bulunan 34 bin 916 metrekarelik arazisinin başka firmalarca daha avantajlı teklifler verilmesine rağmen davet usulüyle düşük fiyatla satılmaya çalışıldığına dair haberler kamuoyuna yansımıştır. Bakanlığınızca onay verilmesi halinde yüzde 30 davet usulüyle devri halinde kamu zararı ortaya çıkacaktır. 

Bu bağlamda;    

1.PTT’nin Diyarbakır’da bulunan arazisi için belirlenen rayiç piyasa bedeli nedir? 
2.Söz konusu arazinin devri için gerçekleştirilen ihalenin şartları nedir? Bahse konu ihaleye kaç firma katılmıştır? 
3.Katılan firmaların verdikleri tekliflerin daha yüksek olduğu halde söz konusu arazinin davet usulüyle bir firmaya devredilmek istendiği iddiaları doğru mudur? 
4.İhaleye katılan diğer firmaların yüzde 50 teklif vermesine rağmen, daha önce de kamu ihalelerini düşük bedellerle aldığı kamuoyuna yansımış olan firmanın yüzde 30 bedelle PTT Diyarbakır arazisini alacağı ve Bakanlığınızca onaylandığı iddiası doğru mudur? 
5.Anılan iddialar doğru ise, kamunun zarara uğratılacağı açıkça belli olan bu şartlar göz önüne alındığında, ihaleye katılan tüm firmaların teklifleri kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?” (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi