6 Şubat Maraş merkezli depremlerde Diyarbakır dahil 11 il etkilenmişti. Depremde birçok bina yıkılırken, cadde ve yollarda yıkımlardan dolayı sorunlar bitmiyor. Bu mahallelerden biri de merkez Bağlar ilçesinin Şeyh Şamil Mahallesindeki Emek Caddesi ve Medine Bulvarı. İki cadde çalışmalardan sonra düzeltilmeyerek kaderine terk edildi. Duruma tepki gösteren vatandaş ve çevre esnafı ise caddelerin bir an önce onarılması çağrısı yaptı. 


VATANDAŞLAR BELEDİYEDEN ŞİKAYETÇİ  

Merkez Bağlar İlçesi Emek caddesinde polis okulunun karşısındaki bina ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle iki ay önce yıkıldı. Yıkılan bina kaldırımları da kullanılamaz hale getirdi. Yıkımın üzerinden iki ay geçmesine rağmen kaldırımların düzeltilmediğini belirten esnaf, belediyeye tepki gösterdi.   

HER HAFTA DÖNERİN KİLOSUNU AZALTMAK ZORUNDA KALIYORUM  

Yıkımlardan sonra kaldırım ve yollar için bir çalışma yapılmadığını söyleyen esnaf Osman Yılmaz, Gazetemize konuştu. Yılmaz:

“Hemen yanımızda bulunan ağır hasarlı binanın yıkımı iki aydır gerçekleşti. Yıkılan bina güzergahtaki kaldırımları tahrip etti. Şu anda kaldırıma dair bir şey yok. Vatandaşlar kaldırımları kullanamadıkları için yolun ortasından yürümek zorunda kalıyor. Öğrenci kardeşlerimiz, küçük çocukların hepsi bu yolları kullanmak zorunda kalıyor. Yolun bozuk olması bizim de işlerimizi olumsuz etkiledi. Yanımızdaki dönerci her hafta dönerin kilosunu azaltmak zorunda kalıyor. İşlerimiz çok düştü. Altı aydan beridir kaldırımlarımız kullanılamaz hale gelmiş durumda. Kimse buradan geçemiyor. Geçemedikleri için de işlerimiz olmuyor. Kaç kere belediyeye seslendik, gitmediğimiz yer kalmadı ama yetkililer burayı kaderine terk etti. Kaldırım olmadığı için yolda yürümek zorunda kalanlara Allah korusun araba çarparsa bunun sorumluluğunu, bunun vebalini kim alacak. En yakın zamanda kaldırımlarımızın yapılmasını istiyoruz. Esnaflar kan ağlıyor. Bu ekonomik sıkıntı içerisinde işlerimiz olmuyor. Buradaki esnafların çoğu kirada oturuyor. İş yapamadığımız için yakında iş yerlerimizi kapatmak zorunda kalacağız. Eskiden buralar düzgündü işlerimiz çok güzeldi. Şimdi ise çok kötü bazen günümüzü bile kurtaramıyoruz. Yetkililerden ricam, yollarımızı, kaldırımlarımızı düzeltsinler” dedi.   

ÖĞRENCİLER BATAKLIKTA OKULA GİDİYOR  

Diyarbakır'da tedarik edilemiyordu! Sonunda müjde geldi Diyarbakır'da tedarik edilemiyordu! Sonunda müjde geldi

Aynı durum mahallede bulunan Medine Bulvarı’nda da aynı. Bakımsız caddenin yağışlı havalarda bataklığa dönüştüğü görülüyor. Çevrede bulunan esnaf ve vatandaşlar, refüjlerin aylardan beridir bozuk olmasına rağmen belediye herhangi bir çalışma yapmadığını belirtiyor. Öğrencilerin sürekli kullandığı yolun bataklık yuvasına döndüğünü belirten vatandaşlar, yetkililere seslenerek, bir an önce yollarına ve yeni kaldırımlarına kavuşmak istiyor. 

Haber: Abdullah AKYOL 

Editör: Abdullah Akyol