Gübre mazot fiyatları, buğday ve mısırın değerinin azalması, artan elektrik fiyatları sonrası Diyarbakır’da çiftçiler fıstık ağacı dikmeye yöneldi. Diyarbakır’da son 3 yılda yaklaşık 40 bin fıstık ağacı dikildi.

Diyarbakır’da fıstık üreticileri bu yıl umduğunu bulamadı

DİYARBAKIR’IN FISTIKTA MERKEZ OLMASI BEKLENİYOR
Fiyatının yüksek, veriminin iyi olması nedeniyle çiftçiler tarlalarının bir kısmına fıstık ağacı dikmeye başladı. Diyarbakır’ın 15 sene içerisinde fıstık üretiminde önemli bir merkez olması bekleniyor. Çınar ilçesinde de çok sayıda çiftçi fıstık ağacı dikmiş durumda ve rekoltesinden oldukça memnun. 30 dönüm arazisine fıstık ağacı diken çiftçi Salih Arzu, fıstığın çok fazla bir masrafının olmadığını aktardı.

Diyarbakır’da 1 gün süreli işçi alımı ilanı! Diyarbakır’da 1 gün süreli işçi alımı ilanı!

Rûdaw’a konuşan Arzu, şunları söyledi: “10 dönüm fıstık takriben 200 dönüm buğdaya denk gelir. Buğday demek masraf demek. Buğdayın yarısı toprağa düşer, kalan yarısını da hasat edersin. Fıstıkta ise bu kadar kayıp olmaz. Bir fıstık bahçesi kurmaya başlardan 6 sene içerisinde hasadını alıyorsun, yemeye bağlıyorsun. 10 sene içerisinde ise ticaretine başlarsın.”

Türkiye’de şu anda fıstığın kilosu 420 lira (14 dolar). Çeşidine göre değişse de her ağaçtan en az 10 kilo, en fazla 50 kilogram fıstık hasat edilebiliyor.

Çiftçi Selim Benekli de “Kötü arazide buğday olmuyor, arpa olmuyor, fıstık dikmek lazım. Fıstık eksinler. Böylece çocuklarına çok iyi bir miras bırakmış olurlar” dedi.

Diyarbakır’ın 14 ilçesinde son 3 yıllık süreçte 378 köyde yaklaşık 40 bin fıstık ağacı dikildi.

Fıstık ağacı dikiminin devam etmesi durumunda Diyarbakır’ın da fıstıkta Antep, Urfa ve Siirt ile birlikte önemli bir merkez olması bekleniyor.

Kaynak: Rüdaw