CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 6 Şubat Maraş merkezli depremlerde Diyarbakır’da yıkılan ve 89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria önünde açıklamalarda bulundu.

Tanrıkulu’nun açıklamaları şöyle: 6 Şubat deprem felaketinin üzerinden 1 yıl geçti. Resmi rakamlara göre 55 bin yurttaşımız yaşamını yitirdi; ancak geçtiğimiz günlerde dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı 130 bin kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

11 il bu deprem felaketinden etkilendi ve binlerce yurttaşımız evsiz kaldı. Diyarbakır da depremden etkilendi ve 409 yurttaşımız yaşamını yitirdi. 1 yıl geçmesine rağmen Diyarbakır’da da henüz yaralar sarılmış değil. 

Diyarbakır'da Ramazan pidesine yüzde 100 zam! Diyarbakır'da Ramazan pidesine yüzde 100 zam!

Bu süreçte; esnafımıza destek kredisi verildi ama Diyarbakır, Osmaniye, Adana ve Urfa bunun dışında tutuldu.

Evleri yıkılan veya evlerini terk etmek zorunda kalan yurttaşlarımız konutsuz kaldı. 6 bin konut yapılacağı söylenmişti; ancak bugün teslim edilen konut yok. 

Geçen 1 yıllık süreçte hükümet 11 ilde yaraları maalesef saramadı. Yaraların bir an evvel sarılması için hükümetin, muhalefetle iş birliği içerisinde daha etkin adımlar ortaya koyması lazım. 

6 Şubat depremlerinde yaşamını yitiren yurttaşlarımıza bir kez daha rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.” (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi