6 Şubat 2023 dokuz saat arayla meydana gelen merkez üsleri sırasıyla Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremin üzerinden 1 yıl süre geçti. Diyarbakır’da 6 Şubat depremlerinden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün bünyesinde oluşturulan hasar tespit komisyonlarının sahadaki incelemeleri sonucunda 411 vatandaşın yaşamını yitirdiği, binlerce vatandaşın ağır yaralandığı, yüzlerce binanın yıkıldığı ve binlerce binanın ağır ve orta hasar aldığı tespit edildi.

Diyarbakır’da deprem sonrası yaşanan sorunların devam ettiğini belirten Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Diyarbakır’da depremzedeler sözü verilen 7 bin deprem konutlarını akıbetini Meclis gündemine taşıdı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye verdiği 20 soruluk soru önergesi ile cevaplandırması istemiyle soru önergesi verdi.

Eren, önergede şu ifadelere yer verdi:

“DİYARBAKIR’DA TEHLİKE OLUŞTURACAK AĞIR HASARLI BİNALAR VAR”
Hasarlı yapıların yüzde 90’nı Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı 5 Nisan, Şeyh Şamil ve Mevlâna Halit mahallelerinde yer almaktadır. Depremlerin ardından 1 yıl süre geçmesine rağmen Diyarbakır’da hala yıkılmayı bekleyen ve ciddi derecede tehlike oluşturan ağır hasarlı yapılar bulunmaktadır. Yıkımlar sırasında kontrollerin usule uygun yapılmadığı kamuoyuna yansımaktadır. Yıkımlarda ortaya çıkan asbest ve tozlar nedeniyle halk sağlığı ciddi derecede tehlike altındadır. 

Diyarbakır’da her şey 50 yıl önce ki gibi! Diyarbakır’da her şey 50 yıl önce ki gibi!

“DİYARBAKIR’DA SÖZ VERİLEN DEPREM KONUTLARI YAPILMADI”
Yine deprem nedeniyle Diyarbakır’da yaşanan konut sorunu devam etmektedir. Deprem nedeniyle sağlam yapı stoku Diyarbakır’ın nüfusuna yetmemektedir. Özellikle son 1 yılda kira fiyatları yurttaşların karşılayamayacağı düzeye ulaşmıştır. Depremden doğrudan etkilenen yurttaşlara verilen sözler hala tutulmuş değildir. Diyarbakır'a yaklaşık 7 bin deprem konutu yapılacağı belirtilmişti ancak aradan geçen 1 yılda henüz yurttaşlara teslim edilmiş tek bir deprem konutu bulunmamaktadır.

“DEPREM RİSKİ DEVAM EDİYOR”
Ayrıca deprem uzmanları bölgede deprem riskinin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtmektedirler. Olası bir depreme dair önlemlerin alınmadığını belirten uzmanlar, yaşanabilecek felaketleri önlenmesi için bir an önce çalışma yapılması gerektiğini belirtmektedirler. 

Bu bağlamda;

1- 6 Şubat depremlerinin yaşandığı dönemde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevinde bulunan Murat Kurum, yakın zamanda katıldığı bir canlı yayında 6 Şubat depremlerinde “130 bin canımız gitmiş” ifadesini kullanmış ve resmi rakamların gerçeği yansıtmadığı itirafında bulunmuştur. 6 Şubat depremlerinde Diyarbakır’da kaç yurttaşımız yaşamını yitirmiştir? Gerçek sayı nedir? 
2- 6 Şubat depremlerinde Diyarbakır’da kaç bina yıkılmış, kaç bina ağır hasarlı, orta hasarlı ve az hasarlı olarak kaydedilmiştir?
3- Diyarbakır’da şu ana kadar kaç ağır ve orta hasarlı binanın yıkımı gerçekleştirilmiştir? Yıkılmayı bekleyen ağır hasarlı bina sayısı kaçtır?
4- Maraş depremlerinin ardından ilimizde orta hasarlı ve az hasarlı olan binaların kaçında güçlendirme ve yenileme çalışması yapılmıştır? 
5- Kentimizde bulunan orta hasarlı ve az hasarlı binalarda yaşayan yurttaş sayısı kaçtır? 
6- 6 Şubat depremlerinin ardından ilimizde orta ve az hasarlı binalarda yaşayan yurttaşlarımıza ne gibi destekler sağlanmıştır? 
7- 2002 yılından günümüze Diyarbakır’da kaç bina imar affından yararlanmıştır? Kentimizde imar affından yararlanıp Maraş depremlerinde yıkılan bina sayısı kaçtır? 
8- Ağır hasarlı binaların yıkımı sırasında asbest riskini en aza indirmek ve toz bulutunu azaltmak için ne tür yöntemlere başvurulmaktadır?
9- Depremlerin ardından kentte açığa çıkan barınma krizine yönelik şu ana kadar ne yapılmıştır?
10- Deprem sonrasında Diyarbakır’da kaç çadır alanı kurulmuş ve buralara kaç yurttaş yerleştirilmiştir?
11- Diyarbakır’da sözü verilmesine rağmen hala tamamlanıp teslim edilmemiş deprem konutları ne zaman ihtiyaç sahibi yurttaşlara teslim edilecektir?
12- Deprem konutları neden merkezde bulunan hazineye ve belediyeye ait arazilere değil de kilometrelerce uzakta bulunan ve ancak yıllar sonra imara açılacak alanlara yapılmaktadır?
13- Deprem konutlarının altyapısı olmayan yerlere yapılmasının yaratacağı mağduriyetlere ilişkin ne tür önlemler alınmaktadır? İmara açılan bölgelerdeki arazi ve arsa fiyatlarında yaşanan fahiş artışları engellemek adına ne tür çalışmalar yapmaktasınız?
14- Diyarbakır’da depremden etkilenen yurttaşlar için “yerine dönüş” projesi var mıdır? 
15- 6 Şubat depremi sonrasında Diyarbakır’da kamu kurum ve kuruluşlarından kaç personel görevlendirilmiştir?
16- Deprem sonrasında Diyarbakır’da kaç arama kurtarma ekibi görev yapmıştır?
17- Bölgede yaşanabilecek olası depremlere ilişkin Diyarbakır’da alınan önlemler nelerdir? 
18- Kentimizin deprem risk analizleri yapılmış mıdır? 
19- Diyarbakır’da şu ana kadar kaç aileye deprem nedeniyle kira yardımı yapılmıştır?
20- Diyarbakır’da deprem nedeniyle işini ya da iş yerini kaybeden kaç yurttaşa ekonomik destek verilmiştir?”

(Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi