Diyarbakır ulaşımında kritik toplantı! Zam kapıda Diyarbakır ulaşımında kritik toplantı! Zam kapıda

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sümer Park Ortak Yaşam Alanı içinde toplam 12 bin metrekare üzerine kurduğu özel gereksinimli engelli bireylerin kullanımına uygun olan merkezde; müzik, bilgisayar, hobi ve boyama atölyeleri ile spor salonu, özel çocuklar için okul öncesi çocuk gelişim sınıfı bulunuyor. 

HER GÜN 50 ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREY AĞIRLANIYOR
Seminer salonu da bulunan merkezde her gün 50 özel gereksinimli birey ağırlanıyor. Bireylerin gelişim özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre etkinlikler düzenlenen Aktif Yaşam Merkezi’nde şu anda 300 kayıtlı öğrenci bulunuyor.

8 ATÖLYEDE 10 FARKLI BRANŞTA EĞİTİM YAPILIYOR
Bireylerin bağımsızlaşmasına destek olmak, çevre koşullarını iyileştirmek, kapasitelerini geliştirmek, psiko-motor becerilerinin gelişimine katkı sunarak yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla hizmet veren merkezde 8 atölyede 10 branş öğretmeni ve 7 özel eğitim öğretmeni ile eğitim veriliyor.

ARTI 1 KAFE
Aktif Yaşam Merkezi alanı içinde yer alan Artı 1 Kafe’de ise down sendromlu bireylerin sosyalleşmesine katkı sunmak amacıyla eğitimler veriliyor. Engelli bireyler, burada hamur hazırlama ve hizmet alanında uzmanlardan eğitimler alıyor. Özel gereksinimli bireyler, bu sayede hem öğreniyor hem de arkadaşlarıyla farklı bir aktivite yapmanın keyfini yaşıyor.

Kaynak: Bülten