“İyilik Meclisleri Plastik Atıklara Karşı Savaşıyor” etkinliği Diyarbakır’da düzenlendi. Okulun konferans salonunda düzenlenen etkinliğe, Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Evin Dinar, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Programda konuşan Dinar, “İyilik Meclisleri Plastik Atıklara Karşı Savaşıyor” kampanyasına katkıda bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

“SIFIR ATIK YAKLAŞIMI BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR”
Plastik atıkların çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin artık herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Dinar, şunları kaydetti: "Denizlerimizi, nehirlerimizi, topraklarımızı kirleten bu atıklar, sadece doğal yaşamı tehdit etmekle kalmıyor, aynı zamanda insan sağlığına da ciddi zararlar veriyor. İklim değişikliği ile mücadelede sıfır atık yaklaşımı büyük bir önem taşımaktadır. Bu noktada hepimize düşen en büyük görevlerden biri de plastik atıkların azaltılması ve geri dönüştürülmesidir."

Diyarbakır’da 67 imza atıldı! Tepki geldi Diyarbakır’da 67 imza atıldı! Tepki geldi

“KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLER, BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜMÜN BAŞLANGICIDIR”
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak kentte sıfır atık bilincinin yaygınlaştırılması ve atıkların etkin bir şekilde yönetilmesi için kapsamlı çalışmalar planladıklarını anlatan Dinar, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Okullarda, kamu kurumlarında ve toplumda farkındalık yaratma çalışmalarımız da olacaktır. Siz gençlerin bu konuda gösterdiği duyarlılık ve aktif katılım, bizleri geleceğe dair umutlandırmaktadır. ‘İyilik Meclisleri Plastik Atıklara Karşı Savaşıyor’ kampanyası, sadece plastik atıkların azaltılması açısından değil, aynı zamanda toplumsal bilinçlenmenin sağlanması açısından da büyük bir öneme sahiptir. Bu tür kampanyalar sayesinde toplum olarak çevre sorunlarına daha duyarlı hale gelmekteyiz. Bu bilinç ve duyarlılık, geleceğimiz olan siz gençler tarafından daha da ileriye taşınacaktır. Hep birlikte, el birliğiyle çevremizi koruyabilir ve daha yaşanabilir bir dünya için önemli adımlar atabiliriz. Unutmayalım ki, çevremizi korumak ve yaşanabilir bir dünya oluşturmak hepimizin sorumluluğudur. Siz gençlerin bu sorumluluğu sahiplenerek gösterdiği çaba ve kararlılık, hepimize umut ve güç veriyor. Her birinizin attığı adım, yaptığı küçük değişiklikler, büyük bir dönüşümün başlangıcıdır."

Programa katılan Prof. Dr. Hamdi Temel ise, sıfır atık alanında yürütülen çalışmalarla ilgili öğrencilere sunum yaptı. Öğrenciler ise çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla tiyatro oyunu oynadı, şiir okudu ve hazırladıkları koreografileri katılımcılarla paylaştı.

Kaynak: Haber Merkezi