Diyarbakır gündemde! “Godernê Hasankeyf Olmasın” Diyarbakır gündemde! “Godernê Hasankeyf Olmasın”

Merkez Sur ilçesi’ne bağlı 33 köyün/mahallenin kullandığı 11 kilometrelik Sati Grup Yolunun 1 yıl önce yeninden yapılması için asfaltının söküldüğü ve o günden bu yana yolun yapılmadığı belirtilmektedir. Yapılmayan yolun özellikle okula ve kurslara giden çocukları mağdur ettiği belirtilirken, konuya ilişkin Diyarbakır vekili Serhat Eren, İçişleri Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Önergede şu ifadelere yer verildi: 

VATANDAŞ DİLEKÇE YAZIYOR ANCAK SONUÇ YOK 
“Basına ve kamuoyuna yansıyan haberlere göre Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve 33 köyün/mahallenin kullandığı 11 kilometrelik Sati Grup Yolunun 1 yıl önce yeninden yapılması için asfaltının söküldüğü ve o günden bu yana yolun yapılmadığı belirtilmektedir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesi arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bir türlü yeniden asfaltlanmayan yol nedeniyle yurttaşlar ağır bir mağduriyet yaşamaktadırlar. Şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin 200 nüfuslu Sati Mahallesi sakinleri, yaklaşık 1 yıldır kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesine defalarca dilekçe yazdıklarını ancak şu ana kadar herhangi bir geri dönüş alamadıklarını belirtmektedirler. 


“ÇOCUKLAR YAPILMAYAN YOL YÜZÜNDEN BİR YILDIR MAĞDUR”
Sati Mahallesinde lise, ortaokul, ilköğretim okulu, sağlık ocağı ve kuran kursları bulunmasına rağmen yolun bozuk olması nedeniyle servis araçlarının mahalleye gitmek istemediği, belediye otobüslerinin ise seferlerinin iptal edildiği belirtilmektedir. Kış şartlarıyla birlikte yol sorununun daha da büyük mağduriyetler oluşturacağını belirten mahalle sakinleri yollarının bir an önce onarılmasını istemektedirler.

Bu bağlamda;
1- Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yer alan ve 33 köyün ulaşımının sağlandığı 11 kilometrelik Sati Grup Yolunun 1 yıldır yapılmadığı doğru mudur?
2- Sati Grup Yolunun bakım, onarım sorumluğu hangi belediyeye aittir?
3- Geçtiğimiz yıl yolun asfaltı hangi belediye tarafından sökülmüştür?
4- 1 yıldır bir mahalle yolunun asfaltlanmamasının gerekçesi nedir?
5- 2 bin 200 yurttaşın yaşadığı Sati Mahallesine giden belediye otobüslerinin yolun bozuk olduğu gerekçesiyle seferlerini iptal edildiği bilgisi doğru mudur?
6- Sati Mahallesine günde kaç belediye otobüs seferi yapılmaktadır?
7- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine son 1 yılda ilgili yol için kaç şikâyet gelmiştir? Bu şikayetlere ilişkin şu ana kadar ne işlem yapılmıştır?
8- Sur Belediyesine son 1 yılda ilgili yol için kaç dilekçe başvurusu yapılmıştır? Bu başvurulara şu ana kadar ne cevap verilmiştir?
9- Yol sorununun ivedilikle yapımı için bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mıdır?” (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi