İş Adamı, Araştırmacı, Yazar ve aynı zamanda Türkiye Düşünce Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Taşkın Koçak, geçmişten günümüze sanal gerçeklik teknolojisine hayat veren fikirlere, kişilere ve gelişmelere kısaca değindi. Koçak, Metaverse’nin oluşumunda etkili olan internetin üç boyutlu versiyonu Web3.0 (3D), genişletilmiş sanal gerçeklik (XR - VR gözlüğü), blockchain ve yapay zekâ hakkında bilgiler verdi.

Diyarbakırlı gençlerden Dünya Engelliler Günü'ne özel etkinlik Diyarbakırlı gençlerden Dünya Engelliler Günü'ne özel etkinlik

Metaverse kavramının, 2001 yılının ekim ayında Mark Zuckerberg tarafından dünyaya açıklandığını belirten Koçak, 2030 yılı tahminlerine göre Metaverse kullanıcı sayısının 5 milyar, ekonomik büyüklüğünün ise 13 trilyon dolara ulaşacağını, sosyal, eğlence, turizm, spor, iş dünyası, sanayi, finans ve sağlık başta olmak üzere birçok alanda Metaverse kullanımıyla ilgili örnekler aktardı.

 Metaverse ile birlikte iş hayatının sınırlarının kalkacağını dile getiren Taşkın Koçak, insanların evinden mağaza veya fabrika gibi alanlarda çalışabileceğini, birçok yeni iş kolunun ortaya çıkacağını sözlerine ekledi ve uzaklığın artık hiçbir öneminin kalmadığı meta evren platformunun birçok alanda kullanıldığı gibi eğitim, din ve ekonomi alanında da etkili bir şekilde kullanıldığına vurgu yaptı.

Dicle Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Koçak’a günün anısına plaket takdiminden sonra konferans sona erdi.

Haber: Ejder Ediz IŞIK