Dicle Nehri'nde görüntüleme cihazı ile ceset arandı Dicle Nehri'nde görüntüleme cihazı ile ceset arandı

Doğumda gelişebilecek yenidoğan ölümleri ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tutan Yenidoğan Canlandırma Programı Uygulama Eğitimi, Diyarbakır'da bir otelin eğitim salonunda düzenlendi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan PAMUKÇU’nun açılış konuşmasıyla başlayan ve üç gün süren eğitime Kamu ve Üniversite Hastanelerinden 19 Hekim, 1 Ebe, 14 Hemşire, 2 Acil Tıp Teknisyeni ile 3 Ambulans ve Acil Bakım Teknikerinden oluşan 49 Sağlık çalışanı katıldı.

Eğitim programında NRP eğitimcileri tarafından; yenidoğana yapılan müdahalelerde güncel yaklaşımlar ve uygulamalar aktarıldı. Yürütülen programlar ve çalışmalarla; Temel resusitasyon uygulamalarının yerleştirilmesi için bu konuda standart uygulama yapacak, eğitim almış sağlık personelinin yetiştirilmesiyle önlenebilir ölüm nedenlerinden olan asfiksiye bağlı mortalite ve morbiditede gelişmiş ülke değerlerine ulaşılması hedeflenmektedir.

Eğitimin son gününde yapılan yazılı ve uygulama sınavının değerlendirilmesi sonucu başarılı olan kursiyerlere Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz.Dr. Murat CAN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Hidayet BAKAÇ ve eğitmenler tarafından sertifikaları takdim edildi.

Haber: Ejder Ediz IŞIK

Editör: Mücadele Gazetesi