Diyarbakır Büyükşehir’den ücretsiz ulaşım açıklaması Diyarbakır Büyükşehir’den ücretsiz ulaşım açıklaması

Merkez Bağlar ilçesinde bulunan ve 50 yıldır hizmet veren Polis Okulu Emniyet Müdürlüğü Ek Binası 6 Şubat Deprem felaketinde hasar aldığı için yıkım kararı verilmişti. Yakın zamanda boşaltılan bina için yıkım kararı verilerek geniş güvenlik önlemleri altında yıkıldı. Depremde hasar alan binanın yer aldığı arsada herhangi bir çalışma yapılmadan TOKİ tarafından satışa çıkartıldığı iddiaları üzerine CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Mehmet Özhaseki’e yazılı olarak yanıtlanması talebiyle sorru önergesi verdi.

Tanrıkulu verdiği önergede şu ifadelere yer verdi: 

“Depremde hasar alan binanın yer aldığı arsada herhangi bir çalışma yapılmadan TOKİ tarafından satışa çıkartıldığı haberleri kamuoyuna yansımıştır. Bu satışın kime ve ne kadara gerçekleştiği bilinmezken TOKİ’nin Yenişehir İlçesi Adliye Binası yanında bulunan Milli Emlak arsasını da Emniyet Müdürlüğüne tahsis ettiği bilinmektedir.

Bu bağlamda;
1. 6 Şubat Deprem Felaketinde ağır hasar alan bahse konu arsanın satışa çıkarılmasının izahı ve gerekçesi nedir? 
2. Bahse konu arsaya 8 bloklu bir site için izin verilmesinin sebebi nedir? Bahsi geçen arsada yeniden bir yapılaşmaya gidilecekse Emniyet Müdürlüğüne neden farklı bir bina tahsis edilmiştir? 
3. TOKİ tarafından gerçekleştirilen satış hangi usulle kime ya da kimlere toplam ne kadar bedelle yapılmıştır?
4. TOKİ tarafından satışı gerçekleştirilen arsayı alan firma ya da şirketin yöneticileri ve ortakları kimlerdir?
5. Bağlar İlçesindeki yapıların zemin nedeniyle depreme dayanıksızlığı bilinirken, 8 bloklu bir siteye izin verilmesinin gerekçesi ve izahı nedir? Konu ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?
6. Bahsi geçen arsanın satışından elde edilen gelirin akıbeti nedir? 
7. TOKİ tarafından gerçekleştirilen bu satışın usulü neye göre belirlenmiştir? 
8. Yaklaşık 50 yıldır aynı yerde bulunan binanın yıkımı ve devriyle ilgili Emniyet Müdürlüğü ve TOKİ arasında herhangi bir yazılı sözleşme var mıdır, varsa kamuoyuyla paylaşılacak mıdır? 
9. Bahse konu 10 dönümlük arsada Emniyet Müdürlüğünün mevcut koşullarda bir payı veya ortaklığı var mıdır? 
10. Eski Emniyet Müdürlüğü binasının yer aldığı mahallede ikamet eden yurttaşların, bahse konu arsayla ilgili park  olarak kullanımına dönük talepleri hangi gerekçeyle karşılanmamıştır? 
11. Park olarak kullanılmayıp özel bir şirkete veya kişiye satış yoluyla devredilmesi kararının Bakanlığızca onaylanmasının izahı ve gerekçesi nedir?"

Kaynak: Haber Merkezi