Maraş merkezli yaşanan depremlerde Diyarbakır'da tespit edilen 6 bin 770 bina ağır hasar aldı. Bu binaların bir kısmının yıkım işlemi ise devam ediyor. Yıkım yapılan yerlerden biri olan Diyarbakır'ın Sur ilçesi İnönü Caddesi üzerinde bulunan 4 katlı binanın yıkımı günlerdir özel bir firma tarafından gerçekleştiriliyor. Bugün yapılan yıkım nedeniyle binanın eşiğinde bulunan bir lokanta salonunun üzerine molozlar döküldü. Bu döküntü sonucu salondaki masa ve sandalyeler başta olmak üzere klima, çatı ve iskele gibi birçok yer zarar gördü, lokanta kullanılamaz hale geldi.

“GÜNDE 500-600 KİŞİNİN DÜKKANINA GELİYORDU”

Yaşanan olaya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na konuşan lokanta sahibi Cemal Baybaşı, günde 500-600 kişinin dükkanına geldiğini söyledi. Perşembe gününden bu yana yan taraflarında binanın yıkımının sürdüğünü belirten Baybaşı, “Bizlere ‘sandalyeleri çekin yıkım yapacağız’ dediler. Valilik tarafından geldiler. Burayı yıktılar. Yıkım sonrasında bizim de binamız zarar gördü” dedi.

Amedspor liderlikten oldu! Peki rakipleri ne yaptı? Amedspor liderlikten oldu! Peki rakipleri ne yaptı?

DİYARBAKIR’DA YIKIM KONTROLSÜZ
Yıkımın kontrolsüz olduğunu söyleyen Baybaşı, 6 gündür sabah erken gelen makinaların, kepçelerin ne şerit çektiğini, ne güvenlik aldığına dikkat çekti. Yıkımın ciddiyetsiz olduğunu belirten Baybaşı, “Nasıl yıktılarsa öyle yapsınlar. Bizler ne yapacağız dediler ama ortada muhatap yok. Belge yok. Sigortacı geldi, dükkana baktı ve ‘buna bir şey yapamayız’ dedi. Sigortacı da ‘yıkan gelip yapsın’ dedi” diyerek yıkımın yapılması gerektiğine işaret etti.

“MAĞDURİYET GİDERİLMELİ”
Bu mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini belirten Baybaşı, “Klima, bacalar yıkıldı. Çatı yıkıldı, iskele yıkıldı, bunların hepsi yapılmalı. Diyarbakır Valiliği yazıyor kepçe önünde. Madem devlet yıkmışsa gelip yapsın. İnsanlar akşama kadar paletli aracın ardından iki demir parçası peşinde. Mühendisler, bilgililer gelip yıkımı doğru düzgün yapsınlar. Bugün benim, kasabın, otoparkın hepsinin dükkanı zararı görüyor. Bunlara önlem alınmalıdır. Bu önlemler sonrası yıkım yapılmalıdır” dedi.

Editör: Mücadele Gazetesi