Diyarbakır’da 2019 yılında Avukat Armanç Arkaş’ı silahla vurup öldüren katil zanlısı Abdurrahman Doğan'a verilen müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından dosya tanıklarından Tuğba K.'nin, tehditle beyanda bulunduğu iddiasıyla davaya bakan Diyarbakır 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmasına üzerine Arkaş ailesinin avukatları yazılı açıklama yaptı.

Mahkemenin sanık hakkında verdiği kararın Yargıtay tarafından onanarak kesinleştiği hatırlatılan açıklamada, "Kesinleşmiş bu yargı kararını itibarsızlaştırmak için daha önce de tanık olduğumuz kirli güç odaklarınca planlı ve organize bir kampanyanın yürürlüğe konulduğunu esefle izliyoruz. Dava dosyasında dinlenen T.K isimli bir kişinin gerçeklikten uzak bir şekilde ve tümüyle gerçeği saptırarak kamuoyuna bazı açılamalarda bulunması üzerine bu açıklamayı yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır” denildi.

TANIK SORUŞTURMA AŞAMASINDAYKEN DİNLENDİ
Tanığın yalan beyanda bulunması için kendisine tehdit ve şantaj yapıldığı yönündeki iddialarının yalan ve asılsız olduğu ifade edilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Tanık o dönemde kendisi bizlere ulaşmış ve tanıklık yapmak istediğini beyan etmiştir. Tanıklığı da dosyanın esasını etkilememiş, gerekçeli kararda da değinilmemiştir. Yine haberde tanık T’nin sanki istinaf bozmasından sonra tanık olarak dinlendiği şeklindeki değerlendirme de gerçekdışıdır. Zira tanık T.’nin soruşturma aşamasındayken dinlenmiştir. Önemle belirtmek isteriz ki tanık T.’nin tanıklık yaparken ileri sürdüğü iddialar başka tanıklarca da teyit edilmiştir. Yine mahkeme kararını tanık ifadelerinden ziyade olay sırasındaki görüntü kayıtlarının uzman bilirkişilerce incelenmesi sonucunda hazırlanan ve dosyaya sunulan uzman raporları ve diğer somut delillere dayandırmıştır.  Davanın esasıyla ilgili olmayan bu iddianın asıl amacının kanundışı yollarla yargı kararlarını itibarsızlaştırmak ve ortadan kaldırmak olduğunun da farkındayız.

Yine bu dava dosyasında sanığın avukatı da kendince mahkemeyi etkilemek için biz avukatları  “terörle irtibatlı”  gösterecek şekilde dava dosyasına bir dilekçe sunmuş; savunma ile alakası olmayan ve doğrudan biz avukatları hedefleyen bu tavrı nedeniyle sanığın avukatı hakkında da suç duyurusunda bulunduğumuzu da not etmek isteriz.

ZANLININ KARDEŞİNDEN AVUKATA TEHDİT!
Bu yalan haber yayınlandıktan sonra katilin bizzat kardeşi meslektaşımızı tehdit edecek şekilde kendisine mesaj göndermiş, cinayet failinin bazı yakınları da sosyal medya hesapları üzerinden tehdit ve hakaret mesajları yayınlamıştır. Ayrıca bazı yerel sosyal medya hesaplarının da bu karalama kampanyasına katıldığını hayretle izliyoruz. Tezgahın farkındayız, kuranları da tahmin ediyoruz. Adliye etrafında pusu atan simsarları da biliyoruz.

Diyarbakır’da DEVA’dan AK Parti’ye sert sözler! Diyarbakır’da DEVA’dan AK Parti’ye sert sözler!

Gerek sanık yakınlarının, gerekse de tanık T.’nin meslektaşımıza karşı bu yürüttükleri bu organize saldırıya karşı gereken suç duyuruları yapılmış; tehdit mesajları, görsel kayıtları gibi tüm somut delillerin tamamı savcılığa sunulmuştur. Asıl amacın bir katilin daha yasadışı bir şekilde serbest bırakılması olduğunun da farkındayız. Davada olduğu gibi bize karşı yürütülen bu yalan ve iftira kampanyasında da bir kez daha gerçek kazanacak.” (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi