Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 20 Mart 2021'de yayımlanan Resmi Gazete'de, Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Şenyayla bölgesinin Muş'a bağlanmasına karar verildi. Şenyayla bölgesinin Muş'a bağlanmasına karar verilmesiyle, Diyarbakır'ın il sınırı da değişti. Kararnameyle birlikte bazı köylerin bir kısmı Muş’a bağlandı, bir kısmı ise Diyarbakır Kulp’ta kaldı.

Şenyayla Muş Kulp

Diyarbakır’da “Turizm Haftası” etkinlikleri belli oldu! Diyarbakır’da “Turizm Haftası” etkinlikleri belli oldu!

ŞENYAYLA HAKKINDA VERİLEN KARAR RESMİ GAZETEDE
3677 karar sayısı ile yayımlanan kararda, şu ifadelere yer verilmişti:“Diyarbakır ili, Kulp ilçesi, Alaca Mahallesi'nde Şenyayla olarak bilinen, Muş-Diyarbakır il sınırı olan Berroşk Komları, Gencuk ve Misur derelerinin kesişim noktasından Billur Deresi'ni takiben Pizar Tepe, 2047 rakımlı Kartal Tepe, Seğla Tepe, Gelyememi Deresi, Vorikamera Tepe güney eteklerinden Muhammetemin Deresi'nden Orta Deresi'nin dere yatağını takiben Murat Nehri ile birleştiği yer arasında kalan bölgenin Muş iline bağlanmasına 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 2'nci maddesi gereğince karar verilmiştir."

DİYARBAKIR VE BÖLGEDEKİ GÖÇERLERİN UĞRAK YERİ: ŞENYAYLA
Diyarbakır ve çevre illerde geçimini hayvancılıkla sağlayan birçok göçer, kış ayının bitmesiyle hayvanlarını otlatmak için serin havası, soğuk su kaynakları ve otlaklarıyla Muş'un verimli yaylalarını tercih ediyor. Hayvan yetiştiricilerinin yoğun olarak tercih ettiği yaylalar, şu sıralarda binlerce küçük ve büyükbaş hayvanın besin kaynağı oldu. Hayvanlarını serin ve verimli alanlarda otlatmak için Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Batman ve Siirt'ten haftalarca süren uzun ve zorlu yolculuğun ardından Şenyayla bölgesindeki serin yaylalara ulaşıyor. Göçerler, yılın yaklaşık 5 ayını bu yaylalarda geçirerek, peynir ve süt satışıyla geçimlerini sağlıyor.

Muhabir: Remziye ÇELİK