Geçmişi MÖ. 3000 yıllarına kadar uzanan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve günümüzde Bingöl’ün 7 ilçesinden biri olan Kiğı, yıllarca Diyarbakır’a bağlıydı.

Doğuda Bingöl, batıda Tunceli, kuzeyde Erzurum ve Erzincan, güneyde Elazığ ve Diyarbakır ile sınırı olan Kiğı, Halit Bin Velit tarafından ilk defa İslam topraklarına kazandırıldı.

Ispartaspor Amedspor maçının kanalı belli oldu Ispartaspor Amedspor maçının kanalı belli oldu

KİĞI HAKKINDA
Kiğı, Bingöl’ün bir ilçesidir. Yüzölçümü 438 kilometrekaredir. Bölge tamamen engebelidir ve büyük bir bölümü ormanlarla kaplıdır. İlçe geçmişte Erzurum-Harput (Elazığ) kervan yolu üzerinde bulunduğundan oldukça gelişme göstermiş ve belgelere göre yüzlerce yıl Sancaklık statüsü içerisinde çeşitli yerlere bağlı olarak varlığını sürdürmüştür. İlçenin adını Bizanslılar zamanında bölge komutanının Kiğan ismindeki kızından veya Kiğa ismindeki Komutandan aldığı söylenmektedir.

KİĞI NE ZAMAN DİYARBAKIR’DAN AYRILDI?
Kiğı, tarih boyunca çeşitli medeniyetlere sahne olmuştur. Hititler, Urartular, Persler, Romalılar, Sfeviler, Moğollar, Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kiğı, 1663 yılından itibaren Diyarbakır’a bağlı bir sancak iken, 19. yüzyıl sonlarında Tanzimat Fermanı ile Erzurum'a bağlı bir kaza merkezi olan Kiğı, 1916 yılında bir süre Rus işgalinde kaldı. Cumhuriyetle beraber bir süre Erzincan'a daha sonra 1936 yılında Bingöl'e bağlanan Kiğı Belediyesi,1926 yılında kurulmuştur.

Haber: Remziye ÇELİK

Editör: Remziye Çelik