Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 20 Mart 2021'de yayımlanan Resmi Gazete'de, Diyarbakır Kulp’a bağlı Şenyayla bölgesinin Muş'a bağlanmasına karar verildi. Şenyayla bölgesinin Muş'a bağlanmasına karar verilmesiyle birlikte Diyarbakır'ın il sınırı da değişti. Kararnameyle birlikte bazı köylerin bir kısmı Muş’a bağlanırken bir kısmı ise Diyarbakır Kulp’ta kaldı.

ŞENYAYLA BÖLGEDEKİ BERİVANLARIN İLK TERCİHLERİNDEN
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerden yaklaşık bir aylık yolculuğun ardından Muş'un serin ve verimli yaylalarına sürüleriyle giden berivanlar süt sağım mesaisine başladı. Bir aylık zorlu göç yolculuğunun ardından Muş'un Şenyayla bölgesine ulaşan göçerler, burada çadırlarını kurarak konaklamaya başladı. Sürülerini verimli otlaklarda otlatan göçerler, hayvanlarının ilk sağımını yapmanın sevincini yaşıyor. Muş yaylalarının serin havası ve zengin bitki örtüsü, hayvanların sağlığı ve verimliliği açısından büyük avantaj sağlıyor. Aileleriyle yaylaya gelen göçerler, elde ettikleri sütleri geleneksel yöntemlerle işlenerek peynir, tereyağı ve yoğurt gibi çeşitli süt ürünlerine dönüştürüyor.

SONBAHARDA TEKRAR MEMLEKETLERİNE DÖNECEKLER
Batman'dan Muş'a giden besici Selam Tugay, bir aylık zorlu bir yolculuktan sonra Şenyayla'ya ulaştıklarını ve çadırlarını kurarak ilk süt sağımını yaptıklarını belirtti.

Diyarbakır’da gençlerin dikkatine! Konaklama ücretsiz Diyarbakır’da gençlerin dikkatine! Konaklama ücretsiz

Kışın 5 ay süreyle sürüleriyle Mardin'in Nusaybin ilçesi kırsalında kaldıklarını ifade eden Tugay, "Yaz mevsiminin gelmesiyle Muş'un serin yaylalarına geldik. Şu an kadınlar ve çocuklarla süt sağımına başladık. Sabah akşam olmak üzere günde iki defa sağım yapıyoruz. Burada elde ettiğimiz sütü; peynir, yoğurt ve tereyağı yapıyoruz. Özellikle peyniri gelen mandıracılara satıyoruz. Burada çadırlarda 5 ay konaklayacağız. Hayvancılığı zor şartlarda yapıyoruz. Tek geçim kaynağımız hayvancılık. Başka yapabileceğimiz bir iş yok. O yüzden buna mecburuz. Yılın 12 ayı hayatımız böyle geçiyor. Sonbahar mevsiminde tekrar Mardin'e gidiyoruz. Yazın Muş'un yaylaları serin olduğu için buraya tercih ediyoruz" dedi.

Kaynak: İHA