Altın fiyatları düşüyor, Diyarbakır'da artıyor! Altın fiyatları düşüyor, Diyarbakır'da artıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 20 Mart 2021'de yayımlanan Resmi Gazete'de, Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Şenyayla bölgesinin Muş'a bağlanmasına karar verildi. Şenyayla bölgesinin Muş'a bağlanmasına karar verilmesiyle, Diyarbakır'ın il sınırı da değişti. Kararnameyle birlikte bazı köylerin bir kısmı Muş’a bağlandı, bir kısmı ise Diyarbakır Kulp’ta kaldı. Göçerlerin uğrak yerlerinden biri olan Şenyayla, Muş'ta uzun ve sert geçen kış mevsiminin ardından göçerlerle birlikte tekrar canlandı.

YAYLALAR, HAYVANCILIKLA UĞRAŞAN GÖÇERLERİ AĞIRLAYACAK
Muş’ta yaylalar göçerlerle şenlendi. Yaylalar, yaz mevsimi boyunca hayvancılıkla uğraşan göçerleri ağırlayacak. Yaylaların yeniden canlanmasıyla birlikte çocukların oyun oynadığı ve kuzuların annelerinin peşinde koştuğu görüntüleri yaylalara ayrı bir renk kattı.

BATMAN’DAN ŞENYAYLA’YA GİTTİLER
Göçerlerin yaylalara çıkmasıyla birlikte bölge ekonomisinde de hareketlilik yaşanması bekleniyor. Şenyayla bölgesine de giden göçerler, hayvancılık faaliyetlerini sürdürüyor. Yaklaşık 1 aylık yolculuğun ardın Muş’un yaylalarına vardıklarını söyleyen Bünyamin Kalkan, “Ben Batman Beşiri ilçesindenim. Bu koyunlari Mardin'den getiriyoruz. Muş’un yaylalarına geldik. Yaylalar güzeldir. Mesela burası daha serindir. Orada ot kuruyor. Burada daha yeni otlar yeşeriyor. Bu yaylalarda sıcaklık daha azdır. Mesela Mardin’de sıcaklar 49 dereceye çıkıyor ama burası 30, en fazla 35 derece sıcaklık oluyor. Sürülerimiz ile birlikte bir aydır yollardayız. Daha yeni yaylaya vardık. Bu yaylalarda da çok güzel otlaklar var. Hayvanlara faydalı. Suyu da serin. Hayvanların gelişmesi için de çok güzeldir. Bu yaylalar koyun ve kuzu sesleriyle şenlendi. Artık buralar çok huzurlu ve güzel oldu. Sadece mesleğimiz hayvancılıktır. Hayvancılıkla geçiniyoruz. Dedelerimizin babaların yaptığı işi şimdilerde biz yapıyoruz” dedi.

Kaynak: İHA