30 bin kişilik 5 bin yıllık stadyum: Türkiye’de birçoğundan büyük 30 bin kişilik 5 bin yıllık stadyum: Türkiye’de birçoğundan büyük

Diyarbakırlı sanatçı Ekin Akkaş, kent için yazdığı, sözlü ve müziği kendisine ait, 'İstanbul sizin olsun, Diyarbekir benim olsun' adlı yeni şarkının lansmanını Sur ilçesinde bulunan tarih On Gözlü Köprü'de davul zurna sırasında halay ayrılırken, etkinlikleri seslendirerek yaptı. Diyarbakırlıların yanı sıra tarihi köprüyü gezmeye gelenler de Akkaş ile birlikte halay çekerek şarkıya grubu yaptı.

Diyarbakır'ın tanıtımının hedeflendiği şarkının klibinde de, On Gözlü Köprü'nün yanı sıra, Dört Ayaklı Minare, Ulu Cami, Dengbej evi ve Sur sokakları gibi kent sembol noktaları yer aldı.

“DİYARBAKIR'IN GÜZELLİKLERİNİ YANSITMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK”
Şarkısında Diyarbakır'ın tanıtımını ön plana çıkaran Akkaş, şöyle konuştu:

“Diyarbakır'ın güzelliklerini yansıtmak için yola çıktık. Bir de Diyarbakırlı olduğum için dedim ki, 'İstanbul senin olsun, Diyarbakır benim olsun.' İstanbul çok güzel bir şehir, dünyanın en güzel birleşiminin bir parçası ama Diyarbakır da bir o kadar güzel. Trafikten dolayı çok böyle insanlar İstanbul'un o güzelliğini biraz yok etmeye başladı. Metropol şehirler nefes alınmaz hale geldi. kuruluş amacımız da insanlar artık kendi şehirlerine ve köylerine dönsünler. Çünkü üretmek bir çiftçi olmazsa, üretmezse ülkenin ayakta durması mümkün değildir. Ben de 'İstanbul senin olsun, Diyarbakır benim olsun' dedim. Dünya malı senin olsun, kuru ekmek benim olsun.' Yani kuru ekmeğe talim etmek için yola çıktım ve bu türkü ortaya çıktı. Sağ olsun kısa bir zaman içerisinde çok beğeni kazandı. Gözlü Köprü üzerinde yabancılar da çok ama onlarda çok büyük ilgi gösterdiler. Tahminen bir keyif.”
 

Kaynak: DHA