Karpuzuyla, tarihi surlarıyla, Malabadi Köprüsü ve Anadolu'nun ibadete açılan ilk camisi Ulu Camisi ile ünlü Türkiye’nin güzide şehri olan Diyarbakır, yalnızca bu yanlarıyla ünlü değil elbette. Diyarbakır'ın birçok ünlü isimleri de bulunuyor. İşte Diyarbakır'ın bazı ünlü isimleri.

1 Cahit Sıtkı Tarancı
2 Ahmet Arif
3 Mahsun Kırmızıgül
4 Emrah
5 İzzet Yıldızhan
6 Sarp Apak
7 Songül Öden
8 Rojda Demirer
9 Sami Hazinses
10 Ceren Moray

Diyarbakır'da sahte bilet gerginliği: Çok sayıda gözaltı var Diyarbakır'da sahte bilet gerginliği: Çok sayıda gözaltı var

KUŞKUSUZ EN ÜNLÜSÜ İSE O
Cahit Sıtkı Tarancı deyince hemen hemen herkesin aklına Otuz Beş Yaş şiiri geliyor. Kendisi artık bu şiirle özdeşleşmiş bir kişi. Cahit Sıtkı Tarancı, 1910 yılında Diyarbakır şehrinde dünyaya geliyor. Kendisi bir şair aynı zamanda yazar ve çevirmen. Diyarbakırlı sanatçı ve çok başarılı bir şair. Eğer şiirlerini henüz okumadıysanız, okumanızı tavsiye etmeden bu kısmı geçmeyelim. Üstelik ünlü şairin birçok şiiri ve çeşitli bestekârlar tarafından bestelendiği için büyük ihtimal şiirlere aşinasınız. Diyarbakır’ın medarı iftiharı olan şair, 1956 yılında vefat ediyor. Fakat değerli sanatçı Cahit Sıtkı Tarancı’nın Diyarbakır’da bulunan doğduğu evi, müze olarak ziyaretçilerini karşılamaya devam ediyor. 

Öte yandan bir süredir tadilatta olan Cahit Sıtkı Tarancı müzesi ileriki aylarda açılması planlanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi