Türkiye’de 2024-2025 eğitim-öğretim yılında ortaokullarda okutulacak seçmeli dersler için başvuru süresi 30 Aralık’ta başladı. Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçesi için başvurular 12 Şubat’a kadar devam edecek.

DİLİMİZE SAHİP ÇIKALIM
Diyarbakırlı olan İstanbul Bağımsız Milletvekili Mehmet Salim Ensarioğlu, Kürtçe dersler için Sosyal medya hesabından ailelere çağrıda bulundu.

Diyarbakır’a yeni karşılama merkezi! İşte adresi Diyarbakır’a yeni karşılama merkezi! İşte adresi

Ensarioğlu, “Okullarımızda ikinci yarıyıl bugün itibarıyla başladı. Bu vesileyle tüm çocuklarımıza, ailelere ve öğretmenlere hayırlı ve başarılı bir dönem diliyorum. Allah zihin açıklığı versin. 5-6-7-8. sınıflardaki çocuklarımız için Kürtçe ve Zazaca (Kurmancca ve Zazaca) seçmeli ders hakkı bulunmaktadır. 2023-2024 Eğitim-Öğretim Dönemi seçmeli ders tercih süreci başladı. Tercihleri yapmak için son gün 12 Şubat 2024. Seçmeli Zazaca ve Kürtçe dersleri için halkımızdan rica ediyorum. Dillerimizi sahipsiz bırakmayalım. Çocuklarımızı bu derslerden mahrum bırakmayıp dilimizin kaybolmasının önüne geçelim. Dilin kaybı bir milletin kimliğinin kaybıdır. Çocuklarımız ile bu kayboluşa mani olalım” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi