Diyarbakır Yenişehir İlçesi’ndeki Eski Hal Semti’nde bulunan Urfakapı Kanatlı Canlı Hayvan Pazarı’nda yaklaşan yılbaşı öncesinde hareketlilik yavaş yavaş başlarken, buradaki esnaf ise yılbaşında yapacağı satışlar için oldukça umut var.

DİYARBAKIR’DA KANATLI HAYVAN FİYATLARI

Kanatlı canlı hayvan fiyatlarının geçen yıla göre bu yıl arttığına dikkat çeken Avcı, “Hindi fiyatları büyüklük küçüklüğüne göre değişiyor. En küçük hindi 5 kilo, en büyük hindi ise 12 atıyor. Hindi fiyatı geçen yıl 500 ila bin lira arsında iken bu yıl ise 700 lira ila 2 bin lira arasında değişiyor. Tavuk, horoz, kaz ve ördeğin çifti geçen yıl 100 ila 150 lira arasında iken bu yıl ördeğin çifti 200 ila 250 lira,  kazın çifti 350 ila 400 lira, tavuk ve horozun çifti ise 500 ila 750 lira arasında değişiyor. Şuan satışlar az ama yılbaşında satışlarımız çok iyi olacak. Yılbaşı için umutluyuz” dedi.

DAR GELİRLİLERİN UĞRAK YERİ

Urfakapı Kanatlı Canlı Hayvan Pazarı, özellikle de dar gelirli vatandaşların yıllardır et ihtiyacını karşıladığı yer haline geldi. Yüksek fiyatı nedeniyle kasap ve marketlerden at alacak imkanları olmayan dar gelirli vatandaşlar, canlı horoz, tavuk, kaz, ördek ve hindilerin daha uygun fiyata satıldığı Kanatlı Canlı Hayvan Pazarı’na gelerek burada et ihtiyacını karşılıyor.

İzmir’de Diyarbakır’ın tescilli lezzeti ikram edildi İzmir’de Diyarbakır’ın tescilli lezzeti ikram edildi

ESNAF YILBAŞI İÇİN UMUTLU

Vatandaşın aldığı canlı kanatlı hayvanları kesip yıkadıktan sonra poşete koyarak vatandaşa teslim ettiğini belirten Ahmet Avcı, satışların şu anda az olduğunu ancak yılbaşında daha çok satış yapacaklarını dile getirdi.

Haber: Orhan YALÇIN