Bakan açıkladı: Bayramda 3 milyon kişi seyahat etti Bakan açıkladı: Bayramda 3 milyon kişi seyahat etti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından bu yıl 2 Haziran’da gerçekleştirilecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezî sınavın başvuruları bugün başladı. LGS başvuruları 2020 yılından bu yana pandemi koşulları nedeniyle tüm 8’inci sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından otomatik olarak yapılıyordu. Bu yıl ise sınava başvurular otomatik olarak yapılmayacak. Sınava sadece başvuran adaylar katılacak. 29 Mart’a kadar sürecek başvurular elektronik olarak e-Okul üzerinden yapılabilecek.

SINAV BAŞVURULARI 1 NİSAN’DA
Sınav başvuruları 1 Nisan tarihine kadar okul müdürlükleri tarafından onaylanacak. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan Kılavuz’da bulunan formu doldurarak yapacak. Öğrenciler, başvurularının yapılıp yapılmadığını elektronik ortamdan takip edebilecekler. Fotoğraflı sınav giriş belgesi, 24 Mayıs’tan itibaren elektronik ortamdan okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenecek ve onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek.

SINAV SONUÇLARI 28 HAZİRAN’DA
Sınav için öğrencilerin fotoğraflı begeleri ve geçerli kimlikleri yanlarında olacak. LGS’de birinci oturum 2 Haziran Pazar günü saat 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 75 dakika süre verilecek. İkinci oturumda ise matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve 80 dakika süre verilecek. Sınav sonuçları, 28 Haziran’da www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Kaynak: Haber Merkezi