Diyarbakırlı sanatçı Mahsun Kırmızıgül, çekimleri Diyarbakır’da da yapılacak yeni dizisi “Güzel Atlar Diyarı” hakkında açıklama yaparak erkek oyuncu bulmadığını söylemişti. Melis Birkan ve Meltem Cumbul gibi ünlü isimlerle çalışacak Kırmızıgül’ün bu açıklamasından sonra Diyarbakır’dan oyuncu önerisi geldi.

DİYARBAKIRLI OYUNCU ÖNERİLDİ

Diyarbakır’a yeni karşılama merkezi! İşte adresi Diyarbakır’a yeni karşılama merkezi! İşte adresi

Mahsun Kırmızıgül’ün çekimleri Diyarbakır, Karadeniz bölgesinde, Kapadokya ve İzmir’de gerçekleşecek olan yeni projesi “Güzel Atlar Diyarı”na erkek oyuncu bulamadığını açıkladı. Diyarbakır’dan Kırmızıgül’e oyuncu önerisi geldi. Diyarbakır’daki vatandaşlar Kırmızgül’e erkek oyuncu olarak kendisi de Diyarbakırlı olan oyuncu Nazmi Kırık’ı önerdiler.

NAZMİ KIRIK KİMDİR?  

Nazmi Kırık,1976 yılında Diyarbakır’da doğdu. Orta okulu Kızıltepe’de, liseyi ise Diyarbakır’da okudu. Mezopotamya Kültür Merkezi Diyarbakır şubesinde tiyatro ve dans çalışmalarına başladı. Kırık, MKM’deki çalışmalarından dolayı defalarca gözaltına alındı ve tutuklandı.  7 ay Diyarbakır cezaevinde kalan Kırık cezaevinden çıktıktan sonra İstanbul’a geldi ve İstanbul MKM’deki Jiyana Nu Tiyatro Grubu’nda sanatsal çalışmalarını devam ettirdi. Yeşim Ustaoğlu’nun yönettiği “Güneş’e Yolculuk” filmiyle 1999’da sinemaya adım atan Kırık, 2000 yılında Kazım Öz’ün "Fotoğraf", 2003 yılında Yüksel Yavuz’un “Küçük Özgürlük” ve 2005 yılında Hiner Salem’in "Sıfır Kilometre" filmlerinde oynadı. 2003'te Küçük Özgürlük ve Fotoğraf filmleri ile Cannes’da seyirci ile buluşan Kırık, ise 58. Cannes film festivalinde Altın Palmiye için yarışan Sıfır Kilometre ile ödül bekleyen oyuncular arasına girdi. Nazmi Kırık halen sinemadaki çalışmalarının yanında İstanbul’daki Seyr-i Mesel Kürt Tiyatro Gurubu’nda sanatsal faaliyetlerini sürdürüyor. Nazmi Kırık’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan “Kimlik” adlı kısa film ise 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde kısa filmler arasında yarışmaya hak kazandı. Çalışmalarına Türkiye ve Almanya'da devam eden başarılı oyuncu ve yönetmen, Bizans Oyunları, Kehribar Mucize, Ankara'nın Dikmen'i, Hükümet Kadın gibi yapımlarda yer aldı.

Haber: Remziye ÇELİK

Editör: Remziye Çelik