Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı kırsal Zınnar Mahallesi’nde sabah saatlerinde bilinmeyen nedenle örtü yangını çıktı. İhbar üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. Yangının yerleşim yerine sıçramadan söndürülmesi için itfaiye ekiplerinin müdahalesi sürüyor.

Derik ilçesinde de TOKİ konutları ile kırsal Ballı, Koçyiğit, Dumanlı, Kayacık ve Kuşçu mahallelerinde de bilinmeyen bir nedenle anız yangını çıktı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangınlar için itfaiyenin yanı sıra TOMA’lar da sevk edildi. Ballı Mahallesi’nde yerleşim yerlerine yaklaşan yangında bir ahır yanarken, Mardin ve Mazıdağı’ndan takviye olarak ekiplerin sevk edildiği yangına müdahale devam ediyor.

Midyat ilçesinin kırsal Budaklı Mahallesi’nde de örtü yangını çıktı. Yangına itfaiye ekipleri, jandarma ve köylüler müdahale ediyor.

Bir kişi için gittiler, 2 cansız bedene ulaştılar Bir kişi için gittiler, 2 cansız bedene ulaştılar

Kızıltepe’de Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı yakınlarında da anız yangını çıktı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Bazı noktalarda söndürme çalışmaları sürüyor.

HELİKOPTER TALEP EDİLDİ
 Artuklu ve Nusaybin ilçeleri arasındaki kırsal alanda da öğlen saatlerinde yangın çıktı. Dağlık alana yayılan yangına yerden müdahale edilemezken, yangının Qurdîs kırsal mahallesine doğru ilerlediği öğrenildi. Yangının söndürülmesi için yurttaşların valilikle yaptığı görüşmelerde helikopter ile müdahale edilmesi talep edildi. Valilik, müdahale edileceğini bildirmesine rağmen henüz bölgeye yangın helikopterinin sevk edilmediği belirtildi. 

Nusaybin’de Kelehê Mahallesi çıkan yangının da rüzgarın etkisiyle yayıldığı bildirildi.

DERİK’TE VATANDAŞLAR EVLERİNİ TERK EDİYOR
Dêrik ilçesine bağlı Dumanlı, Pınarcık ve Söğütözü kırsal mahallelerinde de henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangın sürerken, yurttaşlar kendi imkanlarıyla yangına müdahale ediyor. Yangının yayıldığı kırsal mahallede köylüler, evlerini terk etmeye başladı. 

Kaynak: MA, İHA, DHA