UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır’ın tarihi Surları’nda 3 yılı aşkındır Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları bazı yerlerde tamamlanırken, bazı yerlerde ise halen devam ediyor.

Diyarbakır Surları Moloz

Çalışmalar kapsamında, Urfa Kapı civarında bulunan ve etrafı saclarla çevrilen tarihi surlarda geçen yıldan bu yana süren restorasyon çalışması geçtiğimiz haftalarda tamamlanmıştı. Çalışmaların sona ermesiyle surların etrafındaki saclar kaldırılırken, restorasyon çalışmaları sırasında oluşan moloz ve hafriyatlar ise kaldırılmamıştı.

Mücadele Gazetemizin dün (29 Mart Cuma) "Surlarda bir iş bitti, bir iş kaldı" başlığıyla dün web sitesinde servis ettiği haberin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri bugün harekete geçti. Söz konusu bölgeye gelen ekipler, sur dipleri ve parkın içinde toplanan moloz ve hafriyatları iş makinalarına yükleyerek alanı temizledi. Ayrıca ekipler sur diplerininde arta kalan molozları da küreklerle temizlediği görüldü.

Çevredeki esnaf, kötü kokuya kentin imajını bozan moloz ve hafriyst yığınlarını kaldırıp, kapsamlı bir temizlik yapan Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Surlar Moloz Temizlik

NE OLMUŞTU?
Urfa Kapı civarında bulunan ve etrafı saclarla çevrilen tarihi surlarda geçen yıldan bu yana süren restorasyon çalışması geçtiğimiz haftalarda tamamlandı. Çalışmaların sona ermesiyle surların etrafındaki saclar kaldırılırken, restorasyon çalışmaları sırasında oluşan moloz ve hafriyatlar ise kaldırılmıştı.

Deprem olmuştu! Diyarbakır Tokat arası kaç kilometre? Deprem olmuştu! Diyarbakır Tokat arası kaç kilometre?

MOLOZ VE HAFRİYAT YIĞINI KÖTÜ KOKU SAÇIYOR
Surların dibindeki parkta biriken moloz ve hafriyatların yağan yağmurlarla birlikte bugünlerde çevreye kötü koku saçtığını ve vatandaşların bu koku nedeniyle güneşli havda parklarda oturmak istemediğini savunan Urfa Kapı’daki esnaflar, iki haftadır restorasyon çalışması biten surların ardından kalan moloz ve hafriyatların bir an önce kaldırılması ve sur dipleri ile sur dibindeki parkın kapsamlı bir temizlikten geçirilmesi için yetkililere seslenmişti.

RAHTSIZ EDİCİ BU GÖRÜNTÜLER KENTE YAKIŞMAZ
Surların bakım ve onarımı sırasında oluşan moloz ve hafriyat yığınlarının iki haftadır burada olduğuna dikkat çeken Urfa Kapı’daki esnaflar,  ortaya çıkan rahatsız edici ve üzüntü verici görüntünün ne UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki tarihi surlara ne de kadim şehir Diyarbakır’a yakıştığını dile getirmişlerdi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE ÇAĞRI 
 Sur dipleri ve parkın içindeki birikmiş hafriyatların güneşli havalarda kötü kokuya yol açtığını savunan esnaflar, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni görevini yapmaya davet etmişti.

Editör: Orhan Yalçın