Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘2024 Ali Emiri Kültür-Sanat Sezonu’ Ramazan ayı etkinlikleriyle devam ediyor. Etkinlik kapsamında, Pera Ensemble Müzik Topluluğu konser verdi.

Urfakapı'daki çatlak lentoda yeni gelişme Urfakapı'daki çatlak lentoda yeni gelişme

Konser Belediye

PERA ENSEMBLE KONSER VERDİ
Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayına özel hazırladığı kültür-sanat takvimi kapsamında Pera Ensemble Müzik Topluluğu Diyarbakır’da konser verdi. Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programda Pera Ensemble Müzik Topluluğu bu toprakların duygu dünyasından çıkmış kadim besteleri yorumladı.

“DOĞU VE BATI ARASINDA KÖPRÜ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”
Pera Ensemble Müzik Direktörü Mehmet Yeşilçay, topluluğun gayesinin Doğu ve Batı arasındaki bağlantıları bulmak ve köprü kurmak olduğunu söyledi. “Bizim yaptığımız iş barok dönemi Türk Müziği ve Batı’da Alaturka tarzında yapılan besteleri bulmak araştırmak ve yeniden getirip sahnelere kazandırmak.” diyen Yeşilçay, Avrupa’nın en önemli müzik ödülünü aldıklarını ifade etti.

“DİYARBAKIR’A HAYRANLIK DUYDUM”
Yeşilçay, şöyle konuştu: “Geçen sene ilk defa geldim ben buraya. Benim için büyük bir sürpriz oldu. Ben Diyarbakır’ın böyle olduğunu hiç tahmin etmiyordum. Büyük bir hayranlık yaşadım. İnsanları çok sevdim. Allah bize bu konseri nasip etti. İnşallah izleyiciler beğenirler.”

Kaynak: Haber Merkezi