Resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 64.09 oy alan DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun seçimi kazandı. Seçim sonrası ilk açıklamayı yazılı olarak ortak yapan Bucak ve Hatun açıklaması şöyle: 

“Kazanan kentlerimizdir!..

Amed halkına dün sandık başına giderek 8 yıllık kayyum sistemine muhteşem bir şekilde son verdiği için teşekkür ediyoruz.

Sason'un ilk kadın muhtarı mazbatasını aldı Sason'un ilk kadın muhtarı mazbatasını aldı

Kürt halkı, kadınları ve gençleriyle, büyüklerimiz ve annelerimizle, sadece Amed'de değil, tüm kentlerimizde iradesini ortaya koyarak demokrasi mücadelemizde yeni bir sayfa açmıştır.

Amed'den Wan'a, Mêrdîn'e, Dêrsim'e, Îdir'a, Muş'a, Agirîye, Riha'nın ilçelerine ve kayyumlara son veren tüm kentlerimize selam olsun. Selam olsun baskının her türlüsüne karşı barış ve özgürlük talebini yükselten onurlu Kürt halkına!

Halkımızın bugün itibariyle bize verdiği eş başkanlık görevi her şeyden önce bizler için onurdur. Edip Solmazların, Terzi Fikrilerin açtığı yolda halk belediyeciliği yapmanın kutsal bayrağı bugün bize verilmiştir.

Bugünden itibaren hiçbir farklılık gözetmeden tüm Diyarbakır halkına, beş yıl boyunca hizmet edeceğiz. Bugünden itibaren kentin tüm kaynakları kent için kullanılacaktır. Bugünden itibaren soygun, hırsızlık, usulsüzlük, insan kayırma, rüşvet ve her türlü çıkar düzenine karşı, halkın katılımıyla halkın çıkarları için gece gündüz çalışacağız.

Bugünden itibaren kentin birikmiş sorunlarını çözmek ve kentimizin yaşam kalitesini yükseltmek için el birliğiyle çalışmaya hazırız ve işte başlıyoruz.

Her bijî Amed!”

Editör: Mücadele Gazetesi