Türkiye genelinde artan çevre kirliliği birçok konuda olumsuzluğa neden oluyor. Bu kirlilikten ipek böceği üreticiliği de etkileniyor. Çevre kirliliği ve iklim değişikliğinin ipek böceği popülasyonunda olumsuzluklara neden olduğunu söyleyen ÇOMÜ Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hanife Yandayan, üretimin yapılabilmesi için sağlıklı dut popülasyonuna ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Öte yandan ipek böceği üretiminde Diyarbakır’ın Kulp ilçesi, son zamanlarda iyi bir ivme kazanarak, üst sıralara yerleşmeyi başarmıştır.

“İPEK BÖCEKLERİNİN HASTALANDIĞINI GÖRÜYORUZ”
Prof. Dr. Yandayan "İpek böceğini biz ürününden yararlandığımız bir böcek olarak kitle halinde yetiştirebiliriz ama sağlıklı dut plantasyonlarına ihtiyacımız var. Egzozdan uzak herhangi bir şekilde ilaçlanmamış alanlardan temin ettiğimiz takdirde yetiştirebiliriz. ksi takdirde yumurtadan çıkan larvanın birkaç hafta sonra tam ipek böceğinin kozası ve kelebeğini görmeye yakın ipek böceklerinin hastalandığını görüyoruz. İpek böceği bir çevre indikatörüdür. İpek böceğinin yetişemediği alanlarda insanın da bulunmaması gerekiyor. Normal bir şekilde kültüre alınan bir böcek türü olduğundan yetiştiriciliğini yapabilmemiz için üretim ortamı sağlamamız gerekiyor. Yani dut ağaçlarını sağlıklı bir şekilde yetiştirdikten sonra bunun üretimini ancak yapabiliriz. Çevre kirliliğinden ve iklim değişikliğinden dolayı sağlıklı dut ağacı üretemediğimiz takdirde üretim alanları çok ciddi anlamda sınırlanıyor. Bu sebeplerden dolayı Çanakkale'nin merkezinde veya yoğun tarım ilacı uygulanan yerlerde ipek böceği üretiminin yapılması mümkün olmuyor" ifadelerini kullandı.

Jandarmadan Diyarbakır’da öğrencilere sunum Jandarmadan Diyarbakır’da öğrencilere sunum

KULP, İPEKBÖÇEKÇİLİKTE TÜRKİYE’DE ÜST SIRALARDA 
Öte yandan, Türkiye’de birçok yerde üretimi gerçekleşen ipek böcekçiliği, Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bir dönem ipek böcekçiliği üretiminde birinci sırada olan Bursa'yı da geride bırakarak Türkiye birincisi olmuş ve günümüzde iyi üst sıralarda gelmektedir.

Kaynak: DHA