Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ilk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın gece yarısından sonra başlayacak uzay yolculuğunun, çeşitli illerde bilim merkezleri ve meydanlardaki etkinliklerle takip edileceğini bildirdi.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğuna ilişkin heyecanın yeri göğü saracağını belirten Kacır, bu gece (17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece) yarısından sonra saat 01.11'de Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'na yolculuğunun başlayacağı söyledi.

Diyarbakır’dan ayrıldı, Mardin’e bağlandı! İşte o ilçe Diyarbakır’dan ayrıldı, Mardin’e bağlandı! İşte o ilçe

BAZI İLLERDE ETKİNLİKLERLE TAKİP EDİLECEK?
Kacır, fırlatma töreni nedeniyle nefeslerin tutulacağı o anları herkesin ekranları başında izleyebileceğine işaret ederek, "Bu tarihi heyecan, bilim merkezlerimizdeki ve meydanlardaki etkinliklerle takip edilecek." ifadesini kullandı.

UZAY YOLCULUĞU HANGİ İLERDE TAKİP EDİLECEK?
Bakan Kacır'ın paylaşımında yer alan bilgilere göre, Gezeravcı'nın uzay yolculuğu, İstanbul, Trabzon, Konya, Aksaray, Muş, Kayseri, Antalya, Gaziantep bilim merkezlerinden, Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nden, İstanbul Taksim ile Ankara Kızılay meydanlarında kurulan planetaryumlardan, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ve Mersin Silifke Meydanı'ndan izlenecek.

DİYARBAKIR’DA UZAY YOLCULUĞU ETKİNLİĞİ OLMAYACAK
Uzay yolcu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sadece Muş’ta yapılacak etkinlikle takip edilecek. Buna göre Diyarbakır’da bir etkinlik yapılmayacak. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi