İŞKUR TYP kapsamında birçok farklı şehire personel alımı yapılacağı duyurdu. Diyarbakır’ın merkez Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir ilçelerinde de Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında 13 kişi alımı yapılacağı duyuruldu. Başvuru tarihi 05 Haziran Çarşamba (yarın) başlayacak, 9 Haziran Pazar gününe kadar devam edecek. 

Valilikten yapılan açıklamada başvuru şartları şöyle belirtildi:

“Katılım Şartları

a) Kuruma kayıtlı işsiz olmak

b) 18 yaşını tamamlamış olmak

Diyarbakır İtfaiyesi bir ayda kaç yangını söndürdü? Diyarbakır İtfaiyesi bir ayda kaç yangını söndürdü?

c) Öğrenci olmamak, uzaktan eğitim öğrencileri ve kayıt donduran öğrenciler de programlara başvuru yapamayacaktır. (Açık lise ve açık öğretim öğrencileri hariç).

e) TYP yönetmeliğinin 8. Maddesine istinaden yapılacak SGK sorguları esnasında 4/a, 4/c sigortalılığı bulunan, emeklilik kaydı bulunan ve vergi mükellefiyeti bulunan kişiler katılımcı olarak seçilse dahi TYP’den yararlanamaz.

f) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir. Hane halkı sakinlerinden birinin, hali hazırda devam eden programlarda katılımcı olması durumunda, aynı adreste oturan hane haklı sakinleri başvurdukları TYP’lere katılımcı olarak seçilemez.

g) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin bir buçuk katını (25.503,18 TL) aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’lere katılımcı olarak seçilemez.

h) TYP Yönetmeliğinin 10. ve Geçici 2. Maddeleri uyarınca TYP’lerden 27.09 2017 tarihinden sonra azami 270 gün ve üstünde yararlananlar TYP’lere başvuramaz, katılımcı olarak seçilemez. Bu süreyi mevcut TYP’lerde tamamlayanların programla ilişikleri kesilir.

i) TYP başvuru ve katılım şartları yönünden yapılacak kontroller sonucunda başvuru sahipleri TYP’ye katılma hakkı kazanacaktır. TYP ilanında katılım şartlarının sağlanmadığının program başladıktan sonra tespit edilmesi halinde katılımcının programdan ayrılışı yapılarak hakkında 24 ay süre ile yasaklık ile birlikte TYP mevzuatında belirtilen mali yaptırımlar uygulanabilecektir.

j) Başvuru sahipleri aynı tarihte başvurusu kabul edilmeye başlanan projelerden yalnızca birine başvuru yapabileceklerdir. Müracaatlar www.iskur.gov.tr, e-devlet portalı İŞKUR sekmesi üzerinden, ALO170, Android ve İOS cihazlar için İŞKUR uygulamasından ve İl Müdürlüğümüzden alınacaktır.

k) İlimize bağlı merkez ilçeler (Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir) nezdinde açılan ve 05.09.2023-09.09.2023 tarihleri arasında başvurusu alınacak TYP’lere 18 yaş üstü vatandaşlarımız başvuru yapabilecektir. Engellilik ve eski hükümlülük koşulları haricinde erkek başvuru sahipleri için 35 yaşını doldurma koşulu aranmaktadır.

Katılımcı adaylarının yukarıda belirtilen tüm şartları taşıması gerekmektedir.

Nihai Listelerin açıklanması için öngörülen tarih, 27 Haziran 2024’tür

Başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınmayacaktır. Program 01.07.2024 tarihinde başlayacak 31.12.2024 tarihinde sona erecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Diyarbakır Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğü”

Kaynak: Bülten