Yeni yılla birlikte birçok yeni konularda gündemde yerini alırken bir düzenleme de araçlar için geldi. Buna göre plakalarda belirtilen mevcut özelliklere ek olarak il kodu ile harf grubu arasındaki alanda plakaya ait bilgilerin doğrulanmasını sağlamak için kare kod olacak. Bu çerçevede Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı plaka basımı gerçekleştiren odalar tarafından 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren basımı yapılan tüm tescil plakalarında bulunacak.

Yeni yılla birlikte uygulamaya geçen bu değişim 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren motorlu taşıtların karekodlu hale getirilmesini içeriyor.

Amedspor rekor peşinde! Gözler Karaman maçında Amedspor rekor peşinde! Gözler Karaman maçında

PLAKA DEĞİŞTİRMEK ZORUNLU MU?

Konuya ilişkin açıklama yapan Arif Özer, "Buradaki asıl amaç merdiven altı basımlar ve sahada görülen APP plakaların önüne geçmek için devletimiz bu işi daha disiplin altına alarak böyle bir sisteme başvurdu.  Bizlerde 690 şoför odası olarak aynı anda 2 Ocak tarihinde tüm Türkiye’de Noterler birliği, Emniyet Müdürlüğü ve Tüv Türkten gelen plakaların eşleştirilerek referans numarasını girerek basımına başladık.

Burada halkımızın çekineceği veya korkacağı hiçbir şey yok sadece yeni alım satımlarda, plaka kayıplarında veya Tüv Türke giden ve ağır kusur olarak geçen plakalar değişiyor. Yoksa herhangi bir plakaların değiştirilmesi zorunlu değildir" dedi. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi