TÜİK’in yayınladığı 2023 Gelir Dağılımı İstatistikleri raporuna göre en yüksek eşdeğer hanehalkı fert gelirine sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay geçtiğimiz yıla göre 1,8 puan artarak yüzde 49,8’e çıktı. 

Yerin altından çıktı: Diyarbakır Adıyaman Elazığ Tunceli'ye acil dikkat Yerin altından çıktı: Diyarbakır Adıyaman Elazığ Tunceli'ye acil dikkat

EN DÜŞÜK GELİRE SAHİP İLLER BELLİ OLDU
TÜİK’in raporuna göre en düşük gelire sahip iller de belli oldu. Buna göre Türkiye’de yıllık ortalama eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri 2023 yılında 83 bin 803 lira olurken en yüksek oludğu bölge İstanbul oldu. 114 bin 634 lira olan İstanbul’dan sonra Ankara 108 bin 036 oldu. En düşük hanehalkı kullanılabilir fert geliri ise 39 bin 173 lira ile Bitlis, Hakkari, Muş ve Van oldu.

GELİR EŞİTSİZLİĞİ EN FAZLA AĞRI KARS IĞDIR ARDAHAN’DA
TÜİK’in yayınladığı verilere göre gelir dağılımı istatistiklerinde en yüksek gelir dağılımındaki eşitsizlik Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan bölgelerinde ölçüldü. Bu illeri İstanbul ve Ankara izledi. Gelir dağılımı eşitsizliğinin en az olduğu iller ise Zonguldak, Karabük ve Bartın olarak kaydedildi. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi