Fen İşleri Daire Başkanlığı, yıl boyunca yürüttüğü çalışmalarla vatandaşların eğitimden spora gerçekleştirdiği projelerle kentin çehresini değiştirdi.

ERGANİ VE SİLVAN’A KATI ATIK AKTARMA İSTASYONU

Büyükşehir Belediyesi, kentin 50 yıllık çöp sorununu çözdüğü Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) projesi kapsamında Ergani ve Silvan’da katı atık aktarma istasyonu yapım çalışmalarını tamamladı.

Ergani’den günlük 120 ton Silvan’dan da günlük 130 ton olmak üzere toplanan çöpleri, aktarma istasyonu, çekici ve treyler vasıtasıyla Karacadağ çöp depolama alanında bulunan EKAY’a taşıyor.

Diyarbakır gündemde! “Godernê Hasankeyf Olmasın” Diyarbakır gündemde! “Godernê Hasankeyf Olmasın”

Ergani ve Silvan’dan taşınan evsel atıklar, tesis bünyesinde bulunan enerji üretim santralinde bertaraf edilerek enerji üretiliyor. Atıkların Karacadağ’daki EKAY tesisine taşınmasıyla metan gazından elde edilen enerji miktarını artırdı.

Modern aktarma istasyonlarının kurulmasıyla birlikte vahşi depolamanın önüne geçilirken, kontrolsüz atılan atıkların çevreye olumsuz etkileri kontrol altına alınarak kirliliğin ortadan kaldırıldı.

OFİS YER ALTI ÇARŞISININ GİRİŞLERİ YENİLENDİ

Fen İşleri Daire Başkanlığı, uzun yıllardır görüntü kirliliğine yol açan Ofis Yer Altı Çarşısının girişinde bakım ve onarım çalışması yaptı.

Ekipler, çarşı girişinde kırılan, dökülen ve bozulan mermerlerin söküm işlerini yaparak tadilat çalışmalarını gerçekleştirdi.

Proje kapsamında 11 girişe ışıklandırmalı tabelalar, duvar, merdiven basamaklar, mermer girişler yapılarak korkuluklar boyandı ve giriş kısımlarının çatıları yenilenerek daha modern bir hale getirildi.

KULP VE SİLVAN YARI OLİMPİK YÜZME HAVUZLARI TAMAMLANDI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Kulp ilçesinde inşa ettiği yarı olimpik yüzme havuzu tamamlandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri arasında 17 ilçede gençlik hizmetleri ve spor alt yapısındaki eksikliklerin tamamlanması için düzenlenen protokol kapsamındaki çalışmalar devam ediyor.

Fen İşleri Daire Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde Kulp ve Silvan ilçelerine yarı olimpik yüzme havuzu inşa etti.

Kulp ve Silvanlı gençlerin ücretsiz yararlanacağı tesisler 5 bin metrekare arsa ve 960 metre kapalı alan üzerine inşa edildi.

Tesiste antrenör, can güvenlik, sağlık, personel odaları ve soyunma odaları, seyirci oturma alanı bulunuyor.

BİSMİL'E 1000 KİŞİLİK KAPALI SPOR SALONU

Fen İşleri Daire Başkanlığı, Bismil ilçesinde FIBA standartlarında 1000 kişilik kapalı spor salonu inşa etti.

Bismilli gençlerin ücretsiz yararlanacağı tesis 4 bin 375 metrekare arsa üzerine inşa edildi.

Farklı branşlarda spor müsabakaların yapılacağı tesiste antrenör, güvenlik, sağlık, personel ve soyunma odaları ile seyirci oturma alanları bulunuyor.

DİCLE BELEDİYESİ VE KADIN YAŞAM MERKEZİ HİZMET BİNALARI İNŞAATI BİTTİ

Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın Dicle’de vatandaşların belediye hizmetlerini daha iyi bir ortamda almaları için projelendirdiği belediye hizmet binasında inşaat çalışmaları tamamlandı.

İçinde Kadın Yaşam Merkezi’nin de bulunduğu proje 2024 yılında Dicleli vatandaşların hizmetine sunulacak.

LİCE SPOR KOMPLEKSİ VE EĞİL KAPALI SPOR SALONU TAMAMLANDI

Fen İşleri Daire Başkanlığı, Lice ilçesine içerisinde 1125 metrekare kapalı futbol sahası, 500 metrekare tenis kortu ve bin metrekare idari alandan oluşan spor kompleksi inşa etti.

Eğil ilçesinde ise vatandaşların yararlanacağı 10 bin metrekare alanda kapalı spor salonu, tenis kortu ve yeşil alan oluşturuldu.

HAZRO’YA KADIN MOLA EVİ VE SABİT SEMT PAZARI

Fen İşleri Daire Başkanlığı, kırsal ilçelerde vatandaşların ihtiyacını karşılamak için yürüttüğü çalışmalar kapsamında Hazro ilçesinde ‘Kadın Mola Evi’ ve semt pazarı kurdu.

Zemin artı bir kattan oluşan ve 170 metrekare alana sahip mola evinde dinlenme, emzirme odası ve lavabolar bulunuyor.

Kadın Mola Evi projesiyle birlikte ilçe merkezinde vatandaşların alışverişlerini daha rahat yapabileceği pazar alanı oluşturuldu.

Haftanın 7 günü vatandaşlara hizmet verilecek semt pazarı 370 metrekare alana sahip, içerisinde idari bina ve lavabolar yer alıyor.

ÇINAR’A BİLGİ EVİ VE AKADEMİ LİSE

Fen İşleri Daire Başkanlığı, eğitime destek için yürütülen çalışmalar kapsamında Çınar ilçesinde bilgi evi ve akademi lise kurdu.

Yeni hizmet vermeye başlayan merkezde 11 akıllı sınıf, kütüphane, akıl ve zekâ, bilişim, müzik ve resim sınıfları yer alıyor. Çocuklar, Bilgi evinde ücretsiz Fen Bilgisi, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve İngilizce eğitimi alacak.

Bilişim sınıfı, kütüphane, laboratuvar ve atölyelerin yer aldığı merkezde robotik kodlama dersleri de olacak.

ERGANİ, SİLVAN VE KULP OTOGARLARI FAALİYETE GEÇTİ

İlçelerde yaşayan vatandaşların ulaşımlarını daha güvenli sağlamaları için çalışan Fen İşleri Daire Başkanlığı, Ergani Silvan ve Kulp’a ilçe terminali inşa etti.

8 bin metrekare alan üzerine kurulan Ergani ilçe terminali içerisinde8 gişe ve 14 peron bulunuyor.

Silvan ilçesinde 11 bin 675 metrekare alan üzerine inşa edilen ilçe terminali 8 gişe ve 9 peron yer alıyor.

Kulp ilçesinde 2 bin 400 metrekare alanda kurulan otogarda ise 4 gişe ve 9 peron bulunuyor.

KULP GENÇLİK MERKEZİ TAMAMLANDI

Fen İşleri Daire Başkanlığı, Kulplu gençlerin vakit geçirebileceği içerisinde dersliklerin ve kütüphanenin bulunduğu Kulp Gençlik Merkezi’ni tamamladı.

1200 metre açık, 800 metrekare kapalı alandan oluşan merkezde spor alanı, kütüphane ve 3 derslik yer alıyor.

SEYRANTEPE ŞILBE SPORCU KONAKLAMA TESİSİ HİZMETTE

1200 metrekare kapalı alandan oluşan iki katlı yapıda29 yataklı oda, şok havuzu, toplantı, buhar sauna, eczane, teknik direktör ve teknik odalar ile yemekhane, spor masaj  ve oyun salonları bulunuyor.

ŞEYHANDEDE TÜRBE’Sİ YENİLENDİ

Fen İşleri Daire Başkanlığı, Çermik ilçesinde yer alan Şeyhandede Türbe’si yeniledi. Ekipler, Sahabe mezarının çatı kapatma, kapı, pencere ve yer seramik işlerini gerçekleştirdi. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi