Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, içme suyunun amaç dışı kullanımını önlemek için çalışmalarını sürdürüyor. Kent genelinde yaz aylarında bağ-bahçe ve yeşil alan sulamalarından dolayı su tüketiminde büyük oranda artış yaşanıyor. DİSKİ ekipleri, halkın içme suyu kullanımında mağduriyet yaşamaması, kaynakların daha etkin kullanılması ve amaç dışı su kullanımının engellemesi amacıyla çalışma yürütüyor.

Diyarbakır altın fiyatlarında sert düşüş! Diyarbakır altın fiyatlarında sert düşüş!

DENETİMLER 10 GÜNDE BİR YAPILIYOR
Bu kapsamda son 10 günde yapılan çalışmalarda, 240 amaç dışı su kullanımı tespit edildi. Bu doğrultuda su kaynaklarının korunmasına yönelik vatandaşlar bilgilendirildi. Ayrıca sayaçsız su kullanıldığı tespit edilen 36 hane ve işyeri için abonelik işlemleri başlatıldı.

ŞERİFOĞLU: SUYUN KULLANIMI İÇİN HERKES DUYARLI OLSUN
DİSKİ Genel Müdürü Mehmet Şerifoğlu, suyun kullanımıyla ilgili vatandaşları duyarlı olmaya davet ederek, şöyle konuştu: “İçme ve kullanma suyunun amacı dışında kullanılması, su sarfiyatını artırarak suyun yetersiz kalmasına ve yurttaşların mağduriyet yaşamasına sebep olmaktadır. Genellikle yaz aylarında oluşan bu durum karşısında yurttaşların içme suyu ile sulama yapmaması herkes için büyük önem arz ediyor. Özellikle kırsal mahallelerdeki yurttaşların bağ-bahçe sulamasında içme suyu kullanma konusunda daha hassas davranması gerekmektedir.”

Kaynak: Bülten