Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (DESOB) 1. 2. ve 3. Sanayi Sitelerinde yer alan esnaflar ile imalatçıların yapımı başlanan yeni sanayi sitesine taşınmalarına yönelik açıklama yapıldı.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (DESOB) yapılan açıklamada, noter onaylı tahliye taahhüdü ile teslim anında boşaltma şartını kabul eden tüm esnaflara mevcut yeni projede yer verileceği belirtilerek, bunun sanayi site yöneticileriyle yapılan toplantılar neticesinde tüm esnafları kapsamak üzere iletildiği ifade edildi.

Diyarbakır’da 15 Temmuz’da ulaşım ücretsiz mi? Diyarbakır’da 15 Temmuz’da ulaşım ücretsiz mi?

DİYARBAKIR VALİLİĞİ
Öte yandan Diyarbakır Valiliği’nden de dün yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: “1, 2 ve 3’üncü sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması için 2 bin 525 dönümlük Hazine adına tescilli alanın imar işlemleri, Sayın Valimiz Ali İhsan Su döneminde tamamlanarak, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkar Odası koordinesinde kurulan kooperatife ilgili sanayi esnafına tahsis edilmek ve sanayi siteleri kurulması şartı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği  Bakanlığı tarafından satış işlemi geçekleştirilmiştir.”

1. 2 VE 3. SANAYİ SİTELERİ VE İMALATÇI ESNAFLARI
İşte DESOB’dan yapılan açıklama şöyle: “Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğimizce uzun yıllardır yapımı için tüm resmi işlemlerine başlanılan; 1. 2 ve 3. Sanayi Siteleri ve imalatçı esnaflarımızın şehir dışına çıkarılmasına yönelik çalışmalar ve projeler kapsamında 2023 yılında ilgili Bakanlık ve il Valiliğimiz tarafından projenin denetlenmesi ve işin yürütülmesinin tarafımızca yapılması şartıyla yapı kooperatiflerine ilgili sanayi esnafının taşınması amacıyla satışı yapılmıştır.
 
ŞEHİR İÇİNDE HEM GÖRÜNTÜ HEM KİRLİLİĞE NEDEN OLUYOR
Tapu tescili ile yapı ruhsatı başta olmak üzere tüm resmi işlem ve izinlerin kooperatifler tarafından alındığı ve inşaat çalışmalarına başlanıldığı, söz konusu bu alanda; 1. 2. ve 3. Sanayi Sitelerinde yer alan esnaflar ile imalatçılarımızın mevcut yerlerini ekte sunulan noter onaylı tahliye taahhüdü ile teslim anında boşaltma şartını kabul eden tüm esnaflara mevcut yeni projede yer verileceği hususu, defalarca yapılan toplantılar ile ilgili sanayi site yöneticilerine tüm esnafları kapsamak üzere iletilmiştir. Ekonomik alanda faaliyet gösteren ve kamu tüzel kişiliğe haiz bir sivil toplum kuruluşu olan birliğimiz; Şehir içinde kalarak hem görüntü hem gürültü kirliliğine sebep olan ve şehir trafiğini ciddi anlamda engelleyen mevcut sanayi siteleri ve diğer tüm imalatçılarımızın şehir dışına taşınması ile daha düzenli, nizami ve daha ekonomik bir sanayi sitesinin şehrimize kazandırılmasını amaçlamaktadır. Yukarıda kısaca açıkladığımız tüm bu hususlar çerçevesinde, herhangi bir karmaşa sonucu ilgili esnaflarımızın bilgi kirliliği yaşamaması adına söz konusu bu projede yetkili ve yürütücü kurumun DESOB olduğunu, ekte belirtilen taahhütnameyi noter onaylı olarak sunan bütün işletmelere bu alanda yer verileceği hususunu kamuoyuna ve değerli esnaf sanatkârlarımıza saygılarımızla arz ederiz”

Kaynak: Haber Merkezi