Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır'da yıllardır yapılması planlanan tramvay için Büyükşehir'e 2023 yılında 642 milyon lira ödenek geldiğini fakat bu ödeneklerin hiçbirinin proje bile yapılmadan geri gittiğini açıklamıştı. 

Konuyla ilişkin daha önce de soru önergesi veren CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. 

Diyarbakır'ı nasıl etkileyecek? Diyarbakır'ı nasıl etkileyecek?

Önergede şu ifadelere yer verildi:

“14 Kasım 2023 tarihinde Verilen 7 / 6305 Esas Sayılı Yazılı Soru Önergesi Yanıtlanmadığından Yenilenmiştir.

Diyarbakır'da 2016 yılından günümüze kadar yatırım programında olan "Kentiçi Hafif Raylı Sistem Projesi ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

Bu bağlamda,

1. Diyarbakır'da 2016 yılından günümüze kadar yatırım programında olan "Kentiçi Hafif Raylı Sistem Projesi ile ilgili olarak çalışma yapılmamasının gerekçesi ve İzahı nedir?
2. Diyarbakır'da 2016 yılından günümüze kadar yatırım programda olan ancak herhangi bir çalışma yapılmayan "Kentiçi Hafif Raylı Sistem Projesinin bir an önce hayata geçirilmesi hususunda etkili ve somut adımlar atılacak mıdır?
3. 17 Ocak 2024 tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre halihazırda "Kentiçi Hafif Raylı Sistem dağılımı nasıldır?
4. Diyarbakır'da raylı sistem için yapılan ödeneğin başka işler için harcandığı iddiaları doğru mudur?
5. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin hafif raylı sistem için ayrılan 642 milyon TL'lik ödeneği geri gönderdiği iddiaları doğru mudur?
6. Anılan iddialar doğru ise, kamuoyuna gerekli açıklama yapılacak mıdır?
7. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla yatırım programında olan ama tamamlanmayan "Kentiçi Hafif Raylı Sistem Projelerinin bir an evvel hayata geçirilmesi için Bakanlığınızca ne tür çalışmalar yapılacaktır?” (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi