HEDEP Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren’in İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği soru önergesi şöyle: “Yaklaşan yerel seçimler öncesi kayyım ile yönetilen belediyelerin başta arsalar olmak üzere birçok taşınmaz ile ilgili satışları sürüyor. Kayyım yönetimindeki belediyeler, “Arsalar bitiyor. Arsa sahibi olmak için fırsatı kaçırma” gibi reklamlarla adeta emlakçılık yapıyor. En son 28/10/2023 tarihinde yayınlanan ilana göre Kayapınar Belediyesi 15 adet taşınmazı satışa çıkardı.

Mülkiyeti Belediye Kayapınar Belediyesi’ne ait Kayapınar ilçesi Huzurevleri mahallesi 1470 ada 1 nolu parselde bulunan 15 adet işyerinin satışı 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 35/a maddesine istinaden kapalı teklif usulü ile 10/11/2023 tarihinde ihaleye çıkarılacak.

Görevlerinden hukuka aykırı bir şekilde uzaklaştırılan belediye başkanları yerine atanan kayyımlar tarafından, üstelik yerel seçimler de yaklaşmışken taşınmazların bu şekilde satışa çıkarılmasından beklenen kamu yararının ne olduğu konusunda halkın kaygıları bulunmaktadır.

Bu bağlamda;

-Kayapınar Belediyesi’ne ait kaç taşınmaz bulunmaktadır? Bu taşınmazların metrekareleri ve vasfı nedir?

-Ergani, Yenişehir ve Bağlar Belediyesi’ne ait taşınmazların satışa çıkarılmasının sebebi ve satıştan beklenen kamu yararı nedir?

-Satışa çıkarılan taşınmazların imar planındaki durumu ile şu anki güncel kullanım durumu nedir?

-Taşınmazların satış kararı nasıl alınmıştır? Belediye meclisinin onayından geçmiş midir?

-Satışa çıkarılan taşınmazların tahmini bedelleri hangi usulle belirlenmiştir?

-Kayapınar Belediyesi, kamu kurumları için bütçesinden ne kadar harcama yapmıştır?

-Kayapınar Belediyesi’nin borcu var mıdır, varsa toplam borcu ne kadardır?

-Kayapınar Belediyesi’nin satıştan elde edilecek bedelin neye harcanacağı hakkında bir planı var mıdır?”

Diyarbakır’da evde yapılan ‘mangal’ faciayla bitti Diyarbakır’da evde yapılan ‘mangal’ faciayla bitti

Haber: Ejder Ediz IŞIK