Silvan ilçesi Malabadi köyündeki ortaokulun tek Kürtçe öğretmeni olan Mizgin Yalçın, sosyal medya üzerinden öğrencilere şehir isimlerini Kürtçe anlattığı videosu, bazı kişiler tarafından izinsiz paylaşılarak hedef gösterildi.

Diyarbakır’ın kültürel mirası tanıtılacak Diyarbakır’ın kültürel mirası tanıtılacak

X'TE HEDEF GÖSTERİLDİ

Sosyal medyada Ceren Tunç isimli kullanıcı Mizgin öretmenin bu videosu ile Instagram hesabının fotoğrafını paylaşarak, “Az önce Instagram'da böyle bir videoya denk geldim? Şehirlerin Kürtçesini neden öğretme gereği duyar bir insan? Kaldı ki Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili TÜRKÇEDİR!” şeklinde paylaşım yaptı.

MİZGİN ÖĞRETMENİ ŞİKAYET ETTİLER

Bu paylaşımın alıntılayan bazı kullanıcıların da Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nü etiketleyerek Mizgin Yalçın’ı hedef haline getirdiği görüldü.

AVUKATLARA ÇAĞRI

Bu girişimlerin ardından sosyal medya hesabından avukatlara çağrıda bulunan Yalçın, “Benden izinsiz videomu twittera servis edenlerin profillerinin ekran resmini aldım. Hukuksuza bilmeden tanımadan haksız yere suçlayarak beni linç etmeye çalışmalarına izin vermeyeceğimden emin olabilirsiniz. Ben yıllardır öğretmenlik yaparım ve asla siyaset içerikli paylaşımlar yapmadım. Kürtçe konu neyse onu öğretirim. Atılan iftiralara küfürlere linçlere sessiz kalmayacağım. Avukat arkadaşlar lütfen bana mesaj atın gerekli hukuki sürecimizi başlatalım” dedi.

DİYARBAKIR BAROSU’NDAN AÇIKLAMA

Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Baromuz, sosyal medya üzerinden Kürtçe öğretmeni Mizgin Yalçın’a yönelik eğitim içerikli paylaşımları nedeniyle hedef gösterenler aleyhine hukuki süreci başlatmıştır. Hukuki sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Haber: Fatih SURUÇ