Yurtiçinde gezi yapan veya iş seyahatine çıkan birçok insan kalabalıklar arasında bulunmaktan veya otelde konaklamaktansa günlük ev kiralama yöntemini tercih etti. Seyahat ve tatil maliyetini düşürmek isteyenlerinde birçoğu bunu tercih ederken günlük kiralanan ev sayısı da oldukça arttı. Ev sahiplerinin yüksek kazanç beklentisi ile konutunu günlük kiraya vermesi emlak sektörünü de olumsuz etkiledi. Kira fiyatlarındaki bu artışın yanı sıra ev sahibi kiracı anlaşmazlıkları yaşanırken konut noktasında da sorunlar ortaya çıktı. Kira fiyatlarındaki bu artış sonrası bazı ev sahipleri konutlarında kullanmadıkları odayı bazıları da tamamen konutu günlük kiraladı. Hatta bu durum o kadar arttı ki kiracısı olduğu konutu ayrıca günlük olarak kiralayan kiracılar bile oldu.

GÜNLÜK KONUT KİRALAMA YÜKSEK KAZANCA DÖNÜŞTÜ

Diyarbakır’daki ucuz arabalar alıcılarını bekliyor! İşte fiyatları Diyarbakır’daki ucuz arabalar alıcılarını bekliyor! İşte fiyatları

Konut fiyatlarında yaşanan bu hareketliliğinin yanı sıra emlak sektörü de olumsuz etkilendi. Emlakçılar kiralık ev arayanlara konut temin etmekte zorlanırken ayakçı diye tabir edilen yetkisiz kişilerin emlakçılık faaliyetleri yürütmesi son zamanlarda korsan emlakçı sayısının da hızla arttığını göstermekte.

Antalya Emlakçılar, Oto Galericiler, İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına İlişkin Yönetmelik kapsamında 1 Ocak’tan itibaren 100 günün altında evini kiraya verecek olan ev sahipleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ruhsat alınması gerektiğini belirtti. Yasanın tüm emlak sektörüne yararlı olacağını da dile getiren Çağlar, "Apartmanda 5'den fazla konutun kiraya verilmesi halinde belediyeden ruhsat alınması gerekir. Bunun için tüm kat sahiplerinden izin alması gerekecek. Bunu herkes yapamayabilir. Kural sonrası günlük kiraya verilen evler ruhsat alamayınca uzun süreli kiraya verilmesi, Antalya'daki kiralık konut sıkıntısının az da olsa azalmasına yardımcı olacaktır. Yasa çıktı ama günlük kiraya verilen evlerin denetlenmesi lazım. Denetim yapılmazsa kaçak olarak günlük kiraya verilmesi devam edecektir. Kaçak günlük kiralama devlete, apartman sakinlerine, sektör temsilcilerine zarar verecektir" dedi.

“GÜVENLİK SORUNU ÇIKARACAKTIR”

Yasanın uygulaması açısından vatandaşlara büyük sorumluluk düştüğünü anlatan Çağlar, "Apartman sakinleri konutun günlük kiraya verilmesini istememesine rağmen ev sahiplerinin bu yöntemle kiralamaya devam etmesi halinde vatandaşlar ilgili kurumlara şikayet etmeli. Günlük kiralık evlerde ev sahipleri kiralayan kişi ya da kişilerin kimliğini emniyete bildirmek zorundadır. Yetki belgesi bulunmayan evlerin günlük kiraya verilmesi güvenlik sorununu da ortaya çıkaracaktır. Apartman sakinlerinin huzuru için de yasanın faydalı olacağına inanıyoruz" dedi.

1 MİLYON LİRAYA KADAR CEZA

Kanun hakkında bilgi veren Çağlar, şöyle konuştu:

"İzin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralanan konutları kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için 15 gün süre verilecek. Bu süre sonunda izin belgesi alınmaksızın turizm amaçlı kiralama faaliyetine devam edenlere 500 bin lira idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için bir kez daha 15 günlük zaman tanınacak. İzin belgesi sahibinden kiraladığı turizm amaçlı konutu, kendi ve hesabına üçüncü kişilere kiraya verenler hakkında, her bir sözleşme için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak. Kendi adına mesken olarak kullanmak amacıyla kiraladığı konutu, turizm amaçlı kiraya verenler ile izin belgesi olmayan konutların turizm amaçlı kiralanmasına aracılık edenler hakkında, her bir sözleşme için 100 bin lira idari para cezası verilecek. İzin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralama faaliyetlerine devam edenler ile her defasında 100 günden fazla süreli kira sözleşmesi yapmasına rağmen ilk sözleşme tarihinden itibaren bir yıl içinde aynı konutu 4 defadan fazla kiraya verenler hakkında 1 milyon lira idari para cezası verilecek."

(DHA)

Editör: Mücadele Gazetesi